Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odkládání budíků je zdraví prospěšné, tvrdí vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Trpíte nešvarem, že budík několikrát odložíte, než skutečně vstanete? Můžete s klidným svědomím pokračovat i nadále. Podle vědců je tohle jednání pro lidi prospěšné, uvedl server Radio Wave.

Podle studie zveřejněné v odborném časopise Journal of Sleep Research mnozí lidé využívají funkci odložení budíku nebo si jich nastavují více a prodlužují si tak svůj čas spánku a odpočinku. Odborníci sledovali více než 1 700 dospělých, z nichž 69 % uvedlo, že je to jejich případ. Průměrně si tak prodloužili spánek o 22 minut, ale někteří až o královských 180 minut. Těchto praktik využívají zejména mladší jedinci a ti, kteří se považují za noční sovy. Nejčastěji podle závěrů výzkumu odkládali budík, protože se cítili moc ospalí na to, aby vstali. Na druhém místě byl zkrátka dobrý pocit ze spánku a třetí nejpočetnější skupina lidí si ráno raději přispí, aby měla probouzení pozvolnější.

Výzkumníci analýzou získaných dat přišli na to, že odložením budíku o 30 minut se spáči sice připravili v průměru o šest minut spánku, ale nijak to nepohnulo s jejich hladinou kortizolu (stresový hormon). Zdřímnutí pak nemělo negativní vliv ani na ranní únavu, náladu nebo kvalitu spánku. A někteří se, po tom, co si přispali, dokázali dokonce lépe soustředit a přemýšlet, což bylo v kontrastu k situaci, kdy museli vstát na první zazvonění budíku. „Výzkum naznačuje, že neexistuje důvod, proč bychom si ráno nemohli přispat, když chceme. Zvláště pokud jde o zdřímnutí po dobu přibližně 30 minut. Naopak to dokonce může pomoci těm, kteří se ráno cítí dlouho ospalí, aby byli o něco bdělejší,“ uvedla autorka výzkumu Tina Sundelin ze Stockholmské univerzity.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…