Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníci radí: 6 tipů jak prožít skutečně klidné Vánoce

Zdroj fotografií: Pexels

Stává se vám to taky? Pobíháte po nákupních centrech, prostojíte hodiny u pečení cukroví, večer před Štědrým dnem narychlo balíte dárky a přitom se sami sebe ptáte, kam že se zase poděly ty klidné Vánoce, o kterých se tolik mluví? A existují vůbec? Existují! Rady jak na ně nám předali odborníci na psychologii nebo seberozvoj.

Udělejte si to hezké

„Naplánujte si na každou adventní neděli nějakou hezkou aktivitu – třeba jít s rodinou nebo s přáteli na vánoční punč, jít koupit stromek, projít se přírodou nebo vánočně vyzdobeným městem. Pokud chcete péct vánoční cukroví, berte to jako příjemnou záležitost, pouštějte si k tomu vánoční hudbu a užívejte si to. Každou adventní neděli navečer si zapalte svíčku na vánočním věnci a povídejte si s rodinou,“ radí koučka Janka Chudlíková.

Nekupujte vánoční dárky, s výjimkou těch pro děti

„Dětem dárky udělají radost, my dospělí se bez nich snad obejdeme. Je dobré se na to ovšem domluvit v celé rodině, ať někteří nejsou zklamaní nebo naštvaní. Přinese vám to hned několik zisků – ušetříte čas a snížíte si stres, ušetříte a chováte se tak ekologicky. Není větší příležitosti pro nákup neužitečných věcí, které byste si sami nekoupili, než Vánoce. Polovina dárků končí nepoužívána, brzy jsou odloženy. Pokud pro vás dárky představují způsob, jak druhého potěšit, jistě najdete o Vánocích mnoho jiných příležitostí – někam si společně zajdete, vyjedete na výlet, prožijete něco zajímavého. To jsou prostředky skutečné radosti,“ vysvětluje psycholog Dalibor Špok.

Najděte si chvilku sami pro sebe

„Přemýšlejte o tom, co vnitřně cítíte a co potřebujete udělat, aby vám bylo dobře. Jde o vědomé zpomalování a vypínání vnějšího světa. Čím více svět kolem šílí, tím více se spojte se svým vnitřním já a ptejte se, co je pro vás dobré. Vánoce jsou dobrou příležitostí k vnitřnímu usebrání a uvědomování si hlubších hodnot,“ doporučuje koučka Janka Chudlíková.

Plánujte a zpomalte

„Pohodové vánoční atmosféře nesvědčí stres a shon – ačkoliv se nákupní horečce a frontám v obchodech možná nevyhnete, zkuste ovlivnit alespoň to, co jde. Například nenechávejte nákup dárků na poslední chvíli, rozvrhněte si plán příprav na jednotlivé dny, udělejte bramborový salát den, dva dopředu a nechystejte vše sami, ale zapojte i ostatní členy rodiny. Nezapomínejte také, že to pěkné na Vánocích není nablýskaná podlaha ani perfektně nachystaná tabule, ale uvolněná atmosféra,“ připomíná psycholožka Barbora Jahodová.

Buďte konečně SPOLU

„Když se sejde rodina u společné večeře nebo při povídání u stromečku, v mnohých případech jsou všichni sice fyzicky spolu, ale myšlenkami jsou každý sám u své obrazovky a ve svém virtuálním světě. Kontrolují lajky u fotky vánočního stromečku anebo odepisují na zprávy lidem, na které si vzpomenou jednou za rok. Nezávoďte o to, jak rychle nasdílíte na Instastories vánoční atmosféru – prožijte ji. Nesnažte se dekorovat vánoční tabuli tak, aby vypadala dobře na Facebooku, místo toho si vědomě a s chutí toho kapra dopřejte. Buďte tyto Vánoce opravdu spolu s těmi, kteří jsou vedle nás, a nesnažte se zavděčit nebo ukázat těm, kteří jsou kilometry daleko,“ radí lektorka Replug me workoshopů Karolína Presová.

Nelpěte a buďte k sobě laskaví

„Připomněla bych především na to, že Vánoce jsou z podstaty svátky klidu a míru. Někdy zapomínáme, že shovívaví a laskaví bychom měli být nejen ke svým blízkým, ale také sami k sobě. Takže ano, neodkládejme balení dárků, ale když to tak nakonec dopadne, odpusťme si to s tím, že už jsme asi takoví. Věnujme sváteční čas naší rodině a přátelům, pokud nám to vyhovuje, a když nám bude chvíli lépe samotným, tak na tom taky není nic zlého. A pokud využijeme všech tipů a rad, jak prožít klidné Vánoce, a ony třeba stejně nedopadnou podle našich představ – zkusme se na sebe v duchu usmát a připomenout si, že tak už to často bývá a že je to tak v pořádku,“ doporučuje psychiatrička a spoluautorka projektu Příběhy bláznovství Zuzana Špačková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…