Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obchodům se daří omezovat plýtvání potravinami. Snižují tak množství emisí

Ilustrační foto: Unsplash

V našich domácnostech, průmyslu a supermarketech se podle dat OSN ročně vyhodí 931 milionů tun potravin. Právě obchodní řetězce ale mají zákonnou povinnost darovat jídlo potravinovým bankám a tuto možnost vedle dalších strategií hojně využívají.

Nejde jen o zbytečně utracené peníze a plýtvání jídlem, které si mnozí musí odepírat. Potraviny jsou také zdrojem čtvrtiny globálních emisí. Šetrnějším zacházením s těmito výrobky tak chráníme planetu – omezí se tím velikost skládek nebo třeba náklady a emise způsobené dopravou a produkcí potravin, které nakonec nikdo nesní.

Plýtvání jídlem je globální problém. Ilustrační foto: Unsplash

Ačkoli 45 procent z vyhozených potravin pochází z domácností, ke snížení plýtvání potravinami o polovinu do roku 2025 se zavázali i jejich prodejci a výrobci. Mezi řetězci jsou populární slevové akce na potraviny s blížící se dobou expirace a rozšířila se také večerní sleva na pečivo, díky které skončí v koši méně produktů. Právě pečivo spolu s ovocem a zeleninou nalézají další využití jako krmivo pro zvířata. V popelnici přesto nejčastěji končí ovoce a zelenina, hotová jídla, ryby nebo mléčné výrobky. Rychle totiž ztrácejí na kvalitě a těžko se pro ně nachází okamžitý odbyt.

Jedním z řetězců, který zveřejňuje svá data on-line, je Tesco. Z prohlášení vyplývá, že Tesco od roku 2016 snížilo plýtvání potravinami o 71 procent a loni vyhodilo 4081 tun potravinového odpadu. Téměř devět z deseti potravinových přebytků vhodných ke konzumaci darovalo charitě, což činilo 1364 tun jídla pro lidi v nouzi. Úsporou více než 22 tisíc tun potravin, které skončily jako krmivo nebo byly darovány, Tesco ušetřilo za poslední čtyři roky 72 tisíc tun emisí.

Zdroj: iTesco, EU Fusions

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Terapeutičtí chatboti mohou rozšířit dostupnost psychické podpory

Soud svým rozhodnutím zachránil největší americký deštný prales před kácením

Na Slovensku objevili dva nové druhy minerálů

V hlubinách oceánu objevili vědci nový druh korálu, který svítí zeleně

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…