Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obchodům se daří omezovat plýtvání potravinami. Snižují tak množství emisí

Ilustrační foto: Unsplash

V našich domácnostech, průmyslu a supermarketech se podle dat OSN ročně vyhodí 931 milionů tun potravin. Právě obchodní řetězce ale mají zákonnou povinnost darovat jídlo potravinovým bankám a tuto možnost vedle dalších strategií hojně využívají.

Nejde jen o zbytečně utracené peníze a plýtvání jídlem, které si mnozí musí odepírat. Potraviny jsou také zdrojem čtvrtiny globálních emisí. Šetrnějším zacházením s těmito výrobky tak chráníme planetu – omezí se tím velikost skládek nebo třeba náklady a emise způsobené dopravou a produkcí potravin, které nakonec nikdo nesní.

Plýtvání jídlem je globální problém. Ilustrační foto: Unsplash

Ačkoli 45 procent z vyhozených potravin pochází z domácností, ke snížení plýtvání potravinami o polovinu do roku 2025 se zavázali i jejich prodejci a výrobci. Mezi řetězci jsou populární slevové akce na potraviny s blížící se dobou expirace a rozšířila se také večerní sleva na pečivo, díky které skončí v koši méně produktů. Právě pečivo spolu s ovocem a zeleninou nalézají další využití jako krmivo pro zvířata. V popelnici přesto nejčastěji končí ovoce a zelenina, hotová jídla, ryby nebo mléčné výrobky. Rychle totiž ztrácejí na kvalitě a těžko se pro ně nachází okamžitý odbyt.

Jedním z řetězců, který zveřejňuje svá data on-line, je Tesco. Z prohlášení vyplývá, že Tesco od roku 2016 snížilo plýtvání potravinami o 71 procent a loni vyhodilo 4081 tun potravinového odpadu. Téměř devět z deseti potravinových přebytků vhodných ke konzumaci darovalo charitě, což činilo 1364 tun jídla pro lidi v nouzi. Úsporou více než 22 tisíc tun potravin, které skončily jako krmivo nebo byly darovány, Tesco ušetřilo za poslední čtyři roky 72 tisíc tun emisí.

Zdroj: iTesco, EU Fusions

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…