Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obchodům se daří omezovat plýtvání potravinami. Snižují tak množství emisí

Ilustrační foto: Unsplash

V našich domácnostech, průmyslu a supermarketech se podle dat OSN ročně vyhodí 931 milionů tun potravin. Právě obchodní řetězce ale mají zákonnou povinnost darovat jídlo potravinovým bankám a tuto možnost vedle dalších strategií hojně využívají.

Nejde jen o zbytečně utracené peníze a plýtvání jídlem, které si mnozí musí odepírat. Potraviny jsou také zdrojem čtvrtiny globálních emisí. Šetrnějším zacházením s těmito výrobky tak chráníme planetu – omezí se tím velikost skládek nebo třeba náklady a emise způsobené dopravou a produkcí potravin, které nakonec nikdo nesní.

Plýtvání jídlem je globální problém. Ilustrační foto: Unsplash

Ačkoli 45 procent z vyhozených potravin pochází z domácností, ke snížení plýtvání potravinami o polovinu do roku 2025 se zavázali i jejich prodejci a výrobci. Mezi řetězci jsou populární slevové akce na potraviny s blížící se dobou expirace a rozšířila se také večerní sleva na pečivo, díky které skončí v koši méně produktů. Právě pečivo spolu s ovocem a zeleninou nalézají další využití jako krmivo pro zvířata. V popelnici přesto nejčastěji končí ovoce a zelenina, hotová jídla, ryby nebo mléčné výrobky. Rychle totiž ztrácejí na kvalitě a těžko se pro ně nachází okamžitý odbyt.

Jedním z řetězců, který zveřejňuje svá data on-line, je Tesco. Z prohlášení vyplývá, že Tesco od roku 2016 snížilo plýtvání potravinami o 71 procent a loni vyhodilo 4081 tun potravinového odpadu. Téměř devět z deseti potravinových přebytků vhodných ke konzumaci darovalo charitě, což činilo 1364 tun jídla pro lidi v nouzi. Úsporou více než 22 tisíc tun potravin, které skončily jako krmivo nebo byly darovány, Tesco ušetřilo za poslední čtyři roky 72 tisíc tun emisí.

Zdroj: iTesco, EU Fusions

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…