Vypadá to, že i pěstování rýže by šlo dělat o něco ekologičtěji. Vietnamští zemědělci přišli s novými metodami, které snižují emise metanu. Informoval o tom server Radio Wave.
Příkladem je rýžové pole šedesátiletého Vo Van Vana, které se od tisíců dalších v provincii Long An v deltě Mekongu na jihu Vietnamu liší tím, že není zcela zaplavené a pravidelně nad ním prolétá dron. Ten na sazenice rýže vysoké po kolena rovnoměrně dávkuje organické hnojivo. Klasické pěstování rýže je totiž náročné na vodu. Plodina se musí pěstovat odděleně od ostatních a sazenice se musí vysazovat jednotlivě na zaplavených polích. Vzniká u toho také velké množství metanu, skleníkového plynu, který dokáže v atmosféře krátkodobě zadržet až 80krát víc tepla než oxid uhličitý.
Vietnamská vláda doufá, že nová metoda pomůže vyřešit paradox pěstování rýže. Její pěstování totiž klimatická změna ohrožuje, ale také k ní jedinečným způsobem přispívá. Pěstitel Van poslední dva roky spolupracuje s jedním z největších vietnamských vývozců rýže, společností Loc Troi Group, a používá metodu zavlažování, známou jako střídavé zvlhčování a sušení – jeho rýžová pole nejsou neustále ponořena. Produkují také méně metanu. Použití dronu k hnojení plodin šetří náklady na pracovní sílu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…