Přestane být menstruační krev tabu? Některé startupy se ji snaží destigmatizovat (například Theblood nebo Qvin). Jejich zakladatelé věří, že menstruační krev by mohla v některých případech nahradit invazivní metody odběrů, ať už krve nebo jiných vzorků. Informoval server Radio Wave.
Společnost Qvin momentálně provádí sérii výzkumů, jejíchž předmětem zkoumání je právě menstruační krev. Tu ve studiích výzkumníci srovnávají s krví odebranou ze žíly a hledají spojitosti. Pokud by se zjistilo, že se shodují biologické markery pro hladinu cholesterolu nebo cukru v krvi, mohly by se vzorky menstruační krve používat pro běžné sledování kardiovaskulárního stavu nebo diabetu. Menstruační krev by taky mohla nahradit nepříjemná vyšetření rakoviny děložního čípku.
Nejprve je však potřeba zbořit tabu, kterým menstruační krev je. Doktorka Christine Metz, profesorka a výzkumnice endometriózy ve Feinsteinově institutu pro lékařský výzkum v Northwell Health na Long Islandu v New Yorku, se domnívá, že odpor k menstruační krvi je jedním z hlavních důvodů, proč se zkoumá tak málo.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…