Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Foto: Gabriela Brázdová

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany Špůrové zabaví děti a na srdci zahřeje i dospělé čtenáře.

Kniha vypráví několik zdánlivě nesouvisejících příběhů. Některé jsou kratší, jiné delší. Všechny spojují nádherné ilustrace Nanako Ishidy a zároveň poselství, že věci nemusejí být vždy tak špatné, jak se na první pohled jeví. Záleží jen na nás, jaký postoj k nim zaujmeme. „Jako když po dešti vykoukne sluníčko a objeví se duha, přemostí se různé trable i na chodníčcích našeho života“, trefně vystihuje nakladatelství Meander na svém webu.

Čtenáři se spolu s kamarádem deštěm vydají za holčičkou Zuzankou. Proč však mráček plný kapek zezelená po citrónové zmrzlině? Jak se k dané situaci postaví? A jak zareaguje malá Stáska, která zjistí, že Česká republika nemá moře? Nad tímto literárním počinem jako by se vznášela otázka, zda je naše sklenice poloprázdná, nebo poloplná. Malé i velké čtenáře přitom motivuje k tomu, aby svět viděli spíše ve veselých barvách.

O ilustrace není v knize nouze. Foto: Gabriela Brázdová

Zuzana Špůrová využívá ve své nejnovější knize nejen básnického talentu, ale také vřelého vztahu k dětem. Řadu jejích básniček najdeme i v čítankách. Kniha Duhový chodníček odráží, jak moc ráda dětem čte, kreslí s nimi a povídá si s nimi o všem, co je zajímá. Aby v tom ale autorka nebyla sama, v příbězích s dětmi rozmlouvá třeba moudrá babička, déšť nebo tajemný mnich Norbert.

Slovo autorky článku:

„Duhový chodníček je jednou z těch krásných knih, které s radostí prolistujete a pak se do nich ponoříte, abyste se nechali unést doslova snovým dětským světem. Přenesete se zpátky v čase do doby, kdy bylo ještě možné mluvit s věcmi, stromy či větrem. Atmosféru umocňují překrásné obrázky Nanako Ishidy, kterými je kniha doslova protkaná. Zaručuji, že se ani dospělým nebude chtít z těchto příběhů vykouknout zpátky do reality.“

Knihu Duhový chodníček můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…