Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Foto: Gabriela Brázdová

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany Špůrové zabaví děti a na srdci zahřeje i dospělé čtenáře.

Kniha vypráví několik zdánlivě nesouvisejících příběhů. Některé jsou kratší, jiné delší. Všechny spojují nádherné ilustrace Nanako Ishidy a zároveň poselství, že věci nemusejí být vždy tak špatné, jak se na první pohled jeví. Záleží jen na nás, jaký postoj k nim zaujmeme. „Jako když po dešti vykoukne sluníčko a objeví se duha, přemostí se různé trable i na chodníčcích našeho života“, trefně vystihuje nakladatelství Meander na svém webu.

Čtenáři se spolu s kamarádem deštěm vydají za holčičkou Zuzankou. Proč však mráček plný kapek zezelená po citrónové zmrzlině? Jak se k dané situaci postaví? A jak zareaguje malá Stáska, která zjistí, že Česká republika nemá moře? Nad tímto literárním počinem jako by se vznášela otázka, zda je naše sklenice poloprázdná, nebo poloplná. Malé i velké čtenáře přitom motivuje k tomu, aby svět viděli spíše ve veselých barvách.

O ilustrace není v knize nouze. Foto: Gabriela Brázdová

Zuzana Špůrová využívá ve své nejnovější knize nejen básnického talentu, ale také vřelého vztahu k dětem. Řadu jejích básniček najdeme i v čítankách. Kniha Duhový chodníček odráží, jak moc ráda dětem čte, kreslí s nimi a povídá si s nimi o všem, co je zajímá. Aby v tom ale autorka nebyla sama, v příbězích s dětmi rozmlouvá třeba moudrá babička, déšť nebo tajemný mnich Norbert.

Slovo autorky článku:

„Duhový chodníček je jednou z těch krásných knih, které s radostí prolistujete a pak se do nich ponoříte, abyste se nechali unést doslova snovým dětským světem. Přenesete se zpátky v čase do doby, kdy bylo ještě možné mluvit s věcmi, stromy či větrem. Atmosféru umocňují překrásné obrázky Nanako Ishidy, kterými je kniha doslova protkaná. Zaručuji, že se ani dospělým nebude chtít z těchto příběhů vykouknout zpátky do reality.“

Knihu Duhový chodníček můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Energie výrazně zlevní více než milionu domácností

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…