Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Foto: Gabriela Brázdová

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany Špůrové zabaví děti a na srdci zahřeje i dospělé čtenáře.

Kniha vypráví několik zdánlivě nesouvisejících příběhů. Některé jsou kratší, jiné delší. Všechny spojují nádherné ilustrace Nanako Ishidy a zároveň poselství, že věci nemusejí být vždy tak špatné, jak se na první pohled jeví. Záleží jen na nás, jaký postoj k nim zaujmeme. „Jako když po dešti vykoukne sluníčko a objeví se duha, přemostí se různé trable i na chodníčcích našeho života“, trefně vystihuje nakladatelství Meander na svém webu.

Čtenáři se spolu s kamarádem deštěm vydají za holčičkou Zuzankou. Proč však mráček plný kapek zezelená po citrónové zmrzlině? Jak se k dané situaci postaví? A jak zareaguje malá Stáska, která zjistí, že Česká republika nemá moře? Nad tímto literárním počinem jako by se vznášela otázka, zda je naše sklenice poloprázdná, nebo poloplná. Malé i velké čtenáře přitom motivuje k tomu, aby svět viděli spíše ve veselých barvách.

O ilustrace není v knize nouze. Foto: Gabriela Brázdová

Zuzana Špůrová využívá ve své nejnovější knize nejen básnického talentu, ale také vřelého vztahu k dětem. Řadu jejích básniček najdeme i v čítankách. Kniha Duhový chodníček odráží, jak moc ráda dětem čte, kreslí s nimi a povídá si s nimi o všem, co je zajímá. Aby v tom ale autorka nebyla sama, v příbězích s dětmi rozmlouvá třeba moudrá babička, déšť nebo tajemný mnich Norbert.

Slovo autorky článku:

„Duhový chodníček je jednou z těch krásných knih, které s radostí prolistujete a pak se do nich ponoříte, abyste se nechali unést doslova snovým dětským světem. Přenesete se zpátky v čase do doby, kdy bylo ještě možné mluvit s věcmi, stromy či větrem. Atmosféru umocňují překrásné obrázky Nanako Ishidy, kterými je kniha doslova protkaná. Zaručuji, že se ani dospělým nebude chtít z těchto příběhů vykouknout zpátky do reality.“

Knihu Duhový chodníček můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…