Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Foto: Gabriela Brázdová

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany Špůrové zabaví děti a na srdci zahřeje i dospělé čtenáře.

Kniha vypráví několik zdánlivě nesouvisejících příběhů. Některé jsou kratší, jiné delší. Všechny spojují nádherné ilustrace Nanako Ishidy a zároveň poselství, že věci nemusejí být vždy tak špatné, jak se na první pohled jeví. Záleží jen na nás, jaký postoj k nim zaujmeme. „Jako když po dešti vykoukne sluníčko a objeví se duha, přemostí se různé trable i na chodníčcích našeho života“, trefně vystihuje nakladatelství Meander na svém webu.

Čtenáři se spolu s kamarádem deštěm vydají za holčičkou Zuzankou. Proč však mráček plný kapek zezelená po citrónové zmrzlině? Jak se k dané situaci postaví? A jak zareaguje malá Stáska, která zjistí, že Česká republika nemá moře? Nad tímto literárním počinem jako by se vznášela otázka, zda je naše sklenice poloprázdná, nebo poloplná. Malé i velké čtenáře přitom motivuje k tomu, aby svět viděli spíše ve veselých barvách.

O ilustrace není v knize nouze. Foto: Gabriela Brázdová

Zuzana Špůrová využívá ve své nejnovější knize nejen básnického talentu, ale také vřelého vztahu k dětem. Řadu jejích básniček najdeme i v čítankách. Kniha Duhový chodníček odráží, jak moc ráda dětem čte, kreslí s nimi a povídá si s nimi o všem, co je zajímá. Aby v tom ale autorka nebyla sama, v příbězích s dětmi rozmlouvá třeba moudrá babička, déšť nebo tajemný mnich Norbert.

Slovo autorky článku:

„Duhový chodníček je jednou z těch krásných knih, které s radostí prolistujete a pak se do nich ponoříte, abyste se nechali unést doslova snovým dětským světem. Přenesete se zpátky v čase do doby, kdy bylo ještě možné mluvit s věcmi, stromy či větrem. Atmosféru umocňují překrásné obrázky Nanako Ishidy, kterými je kniha doslova protkaná. Zaručuji, že se ani dospělým nebude chtít z těchto příběhů vykouknout zpátky do reality.“

Knihu Duhový chodníček můžete koupit přímo v nakladatelství Meander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…