Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Foto: Gabriela Brázdová

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment přečtete, je zrovna to, co potřebujete slyšet? Já tomu říkám pohlazení. Každý z nás občas potřebuje kousek něhy. Chlapec, krtek, liška a kůň vám jí dopřejí kopec.

Britský umělec Charlie Mackesy knihou Chlapec, krtek, liška a kůň bez přehánění zaujal svět. Prodalo se jí přes 1,4 milionu výtisků a dílo se udrželo 55 týdnů v desítce bestsellerů Sunday Times. Díky svému úspěchu se kniha dočkala také českého překladu a od tohoto roku ji najdeme i na poličkách našich knihkupectví. V čem tkví její kouzlo?

Kůň v příběhu ztělesňuje moudrost a něhu. Ilustrační foto: Pexels

Kniha vypráví příběh o přátelství mezi zvídavým chlapcem, lačným krtkem plným chuti do života, liškou, kterou strázně naučily ostražitosti, a moudrým, něžným koněm. Všichni čtyři objevují širý svět a navzájem si kladou otázky. Cestou procházejí bouřemi, učí se milovat. Přinášejí přitom ponaučení pro malé i velké čtenáře, což potvrzuje v úvodu i sám autor. „Tahle knížka je pro každého, ať už je vám osmdesát, nebo osm – občas mám pocit, jako by mi bylo obojí zároveň.

Knihu lze přečíst za jeden večer, ale je plná tolika myšlenek, že to čtenáře nutí probírat se jí postupně a nechávat ji v sobě působit. Autor se postupně dotýká zásadních témat, která ovlivňují životy nás všech – pocit osamělosti, odpuštění, sebeláska a další. „Někdy si připadám ztracený,” řekl chlapec. „Já taky,” přikývl krtek, „ale máme tě moc rádi a láska tě dovede domů.

Zcela zásadní část díla tvoří překrásné ilustrace, které dotváří příběh a často zachycují detaily, které v textu nejsou popsány. „Máš ještě nějakou další radu?” zeptal se chlapec. „Neměř svou hodnotu podle toho, jak se k tobě chovají druzí,” odvětil kůň. „Nikdy nezapomínej, že na tobě záleží, jsi důležitý a milovaný a přinášíš do tohoto světa něco, co nikdo jiný nedokáže.

Slovo autorky článku:

„Chlapec, krtek, liška a kůň je příběh, který mě stále dojímá, ačkoliv jsem ho přelouskala už několikrát. Přiznám se, že napoprvé jsem jej zhltla na jeden zátah, ale cítila jsem, že mi hloubka myšlenek unikla. Někdy je lepší dát věcem čas. Příště jsem zpomalila a pořád zpomaluji. Připadá mi to podobné jako s výtečným jídlem – je potřeba si na něj udělat prostor, aby si ho mohl člověk v klidu vychutnat.“

Knihu Chlapec, krtek, liška a kůň zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…