Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norsko pomůže českým obcím v boji se smogem

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Česko získá peníze z Norských fondů na monitorování a analýzu ovzduší. Dotační výzva s názvem Tromso pokryje až sto procent výdajů, celkem je v ní pro česká města a obce připraveno 65 milionů korun. Podmínkou je následné zpracování návrhů na opatření, která znečištění omezí nebo zmírní jeho následky.

Peníze mohou žadatelé využít na provedení dočasného, například mobilního monitoringu kvality ovzduší. Díky tomu zjistí převládající typ znečištění a následně mohou pomocí analýzy určit také jeho zdroj. Skrze akční plány musí samosprávy zpracovat konkrétní návrhy a případně přijmout protismogová opatření, na která poskytnou Norské fondy dotaci v další připravované výzvě.

Znečištění ovzduší je v České republice dlouhodobě jedním z prioritních témat v ochraně životního prostředí. Prostřednictvím programu Norských fondů chceme doplnit síť monitoringu ovzduší, která se v tuto chvíli potýká s existencí bílých míst. Jedná se o lokality, pro které neexistují dostatečně podrobná či aktuální data o úrovni a hlavních zdrojích znečištění,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman.

Výše dotace se pohybuje od 5,2 do 19,2 milionu korun a žádat o ni mohou kromě samospráv všechny právnické osoby, a to od poloviny července až do poloviny letošního září.

Související články

Zaručeně zlepší den

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…