Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cenu za přínos v oblasti životního prostředí letos získal rybář, učitelka a biolog

Ceny Josefa Vavrouška. Foto: Nadace Partnerství

Pomoc s likvidací následků havárie na řece Bečvě i ochrana královéhradecké přírodní památky Na Plachtě. Porota letos opět udělila ocenění Josefa Vavrouška třem významným českým osobnostem, které se svými činy zasadily o zlepšení životního prostředí či udržitelného rozvoje. Environmentální ocenění každoročně uděluje Nadace Partnerství. Cena nese jméno Josefa Vavrouška, prvního federálního ministra životního prostředí, který prosazoval koncept udržitelného života v Česku i v rámci evropské spolupráce a OSN.

Cenu za výjimečný počin v oblasti životního prostředí si letos odnesl rybář a předseda rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický. Loni v září byl mezi prvními, kteří dorazili k otrávenému úseku řeky a následně se spolu s dalšími rybáři podílel na výlovu více než 40 tun uhynulých ryb. Později rovněž vystupoval v médiích i před policií a poukazoval na důležité aspekty, které oficiální vyšetřování pomíjí.

Stanislav Pernický. Foto: Nadace Partnerství

Za dlouhodobý přínos v rozvoji environmentálního vzdělávání byla oceněna ředitelka brněnského školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka Hana Korvasová. „Cenu Josefa Vavrouška považuji za nádherný dar k narozeninám Lipky. Bylo to krásně naplněných třicet let, podařilo se oslovit obrovské množství lidí, kteří se k Lipce stále hlásí. Posílají k nám svoje děti, a to je pro nás to nejlepší vysvědčení,“ řekla pro ČTK Korvasová.

Hana Korvasová. Foto: Nadace Partnerství

Ocenění ekozásek roku obdržel za ochranu přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové biolog Michael Mikát. Tuto cenu porotci udělují mladým lidem do třiatřiceti let za akademickou či mimoškolní činnost, do které lze zařadit i občanskou iniciativu, případně aktivismus vedoucí k ochraně a péči o životní prostředí. „Michael Mikát se výzkumu a ochraně přírodní památky na Plachtě věnuje už od svých dětských let. Ještě jako teprve náctiletý mladík dokázal sehnat pro pomoc s ochranou Plachty i populárního zpěváka Dana Bártu, který předával obě petice občanů do rukou primátora Hradce Králové nebo hejtmana Královéhradeckého kraje. Je velmi inspirující, že mu tento přístup vydržel i dnes, kdy již patří mezi mezinárodně uznávané vědecké kapacity,“ uvedl nominující David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.

Související články

Zaručeně zlepší den

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…