Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cenu za přínos v oblasti životního prostředí letos získal rybář, učitelka a biolog

Ceny Josefa Vavrouška. Foto: Nadace Partnerství

Pomoc s likvidací následků havárie na řece Bečvě i ochrana královéhradecké přírodní památky Na Plachtě. Porota letos opět udělila ocenění Josefa Vavrouška třem významným českým osobnostem, které se svými činy zasadily o zlepšení životního prostředí či udržitelného rozvoje. Environmentální ocenění každoročně uděluje Nadace Partnerství. Cena nese jméno Josefa Vavrouška, prvního federálního ministra životního prostředí, který prosazoval koncept udržitelného života v Česku i v rámci evropské spolupráce a OSN.

Cenu za výjimečný počin v oblasti životního prostředí si letos odnesl rybář a předseda rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický. Loni v září byl mezi prvními, kteří dorazili k otrávenému úseku řeky a následně se spolu s dalšími rybáři podílel na výlovu více než 40 tun uhynulých ryb. Později rovněž vystupoval v médiích i před policií a poukazoval na důležité aspekty, které oficiální vyšetřování pomíjí.

Stanislav Pernický. Foto: Nadace Partnerství

Za dlouhodobý přínos v rozvoji environmentálního vzdělávání byla oceněna ředitelka brněnského školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka Hana Korvasová. „Cenu Josefa Vavrouška považuji za nádherný dar k narozeninám Lipky. Bylo to krásně naplněných třicet let, podařilo se oslovit obrovské množství lidí, kteří se k Lipce stále hlásí. Posílají k nám svoje děti, a to je pro nás to nejlepší vysvědčení,“ řekla pro ČTK Korvasová.

Hana Korvasová. Foto: Nadace Partnerství

Ocenění ekozásek roku obdržel za ochranu přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové biolog Michael Mikát. Tuto cenu porotci udělují mladým lidem do třiatřiceti let za akademickou či mimoškolní činnost, do které lze zařadit i občanskou iniciativu, případně aktivismus vedoucí k ochraně a péči o životní prostředí. „Michael Mikát se výzkumu a ochraně přírodní památky na Plachtě věnuje už od svých dětských let. Ještě jako teprve náctiletý mladík dokázal sehnat pro pomoc s ochranou Plachty i populárního zpěváka Dana Bártu, který předával obě petice občanů do rukou primátora Hradce Králové nebo hejtmana Královéhradeckého kraje. Je velmi inspirující, že mu tento přístup vydržel i dnes, kdy již patří mezi mezinárodně uznávané vědecké kapacity,“ uvedl nominující David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…