Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejenom prsa, ale už i plíce. Loono spouští nový projekt

2 minuty radosti
Foto: Loono

Organizace Loono byla doposud známá především tím, že učí lidi prevenci rakoviny prsou a samovyšetření ňader. Nyní své aktivit rozšiřuje o plíce. Rakovinou plic totiž onemocní jen v České republice každoročně okolo šesti a půl tisíce osob – jedná se o čtvrtý nejčastější typ rakoviny u mužů i u žen.

Na začátku roku proto odstartovala pilotní verze screeningu rakoviny plic, jejímž cílem je toto onemocnění u rizikových pacientů objevit co nejdříve. Čím dříve se totiž toto zhoubné onemocnění odhalí, tím lepší jsou prognózy. Na screening, rakovinu plic i na důležitost omezení kouření se v rámci svých aktivit Loono zaměřilo, aby lidem nabídlo srozumitelné a odborně podložené informace. Organizace se dlouhodobě věnuje prevenci onkologických onemocnění, kardiovaskulárních chorob i reprodukčního a duševního zdraví. Nyní tedy rozšiřuje repertoár o další orgán. Během sedmi let své existence Loono zrealizovalo více než dva a půl tisíce workshopů, na kterých odborníci předali informace více než 120 tisícům lidí.

Foto: Loono

Loono sdružuje lékaře, studenty medicíny a další profesionály, kteří věří, že pacienti by se neměli pouze léčit, ale především vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Protože při rakovině plic hraje velkou roli kouření, Loono se zaměřuje ve své kampani rovněž na to, zda existují bezpečnější formy kouření. Upozorňují na fakt, že elektronická cigareta nemusí nutně znamenat menší negativní dopad na zdraví člověka. „Největším rizikem elektronických cigaret je jejich krátká doba existence. E-cigarety nebo IQOS mohou přinést nižší riziko zdravotních problémů spojených s kouřením, nicméně protože existují jen pár let, nebylo dosud možné dokonale prozkoumat jejich dopady na zdraví, zejména ty dlouhodobé,“ podotkla zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Vacková.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Loono a Asociace společenské odpovědnosti

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…