Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejenom prsa, ale už i plíce. Loono spouští nový projekt

2 minuty radosti
Foto: Loono

Organizace Loono byla doposud známá především tím, že učí lidi prevenci rakoviny prsou a samovyšetření ňader. Nyní své aktivit rozšiřuje o plíce. Rakovinou plic totiž onemocní jen v České republice každoročně okolo šesti a půl tisíce osob – jedná se o čtvrtý nejčastější typ rakoviny u mužů i u žen.

Na začátku roku proto odstartovala pilotní verze screeningu rakoviny plic, jejímž cílem je toto onemocnění u rizikových pacientů objevit co nejdříve. Čím dříve se totiž toto zhoubné onemocnění odhalí, tím lepší jsou prognózy. Na screening, rakovinu plic i na důležitost omezení kouření se v rámci svých aktivit Loono zaměřilo, aby lidem nabídlo srozumitelné a odborně podložené informace. Organizace se dlouhodobě věnuje prevenci onkologických onemocnění, kardiovaskulárních chorob i reprodukčního a duševního zdraví. Nyní tedy rozšiřuje repertoár o další orgán. Během sedmi let své existence Loono zrealizovalo více než dva a půl tisíce workshopů, na kterých odborníci předali informace více než 120 tisícům lidí.

Foto: Loono

Loono sdružuje lékaře, studenty medicíny a další profesionály, kteří věří, že pacienti by se neměli pouze léčit, ale především vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Protože při rakovině plic hraje velkou roli kouření, Loono se zaměřuje ve své kampani rovněž na to, zda existují bezpečnější formy kouření. Upozorňují na fakt, že elektronická cigareta nemusí nutně znamenat menší negativní dopad na zdraví člověka. „Největším rizikem elektronických cigaret je jejich krátká doba existence. E-cigarety nebo IQOS mohou přinést nižší riziko zdravotních problémů spojených s kouřením, nicméně protože existují jen pár let, nebylo dosud možné dokonale prozkoumat jejich dopady na zdraví, zejména ty dlouhodobé,“ podotkla zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Vacková.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Loono a Asociace společenské odpovědnosti

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…