Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naše potraviny jsou kvalitní, bezpečné a dostupné. Česko se v žebříčku umístilo překvapivě vysoko

Ilustrační foto: Freepik

Takzvaný Index globální potravinové bezpečnosti každoročně vyhodnocuje prestižní britský týdeník The Economist. Na základě čtyř faktorů – kvality potravin, jejich bezpečnosti, dostupnosti a zhodnocení stavu přírodních zdrojů – je pak sestaven žebříček jednotlivých států. Z celkového počtu 113 zemí se Česká republika za rok 2020 umístila na úctyhodném pátém místě.

Sestavení žebříčku předchází vyhodnocení 59 různorodých indikátorů, které se porovnávají napříč všemi zeměmi. Mezi faktory je například možnost výskytu ozbrojeného konfliktu nebo genderová nerovnost. V posledním roce přibyla i úroveň stavu přírodních zdrojů, která souvisí se změnami klimatu a jejich dopadem na potravinové systémy. Nejlépe si v tabulce vedlo Finsko, následovalo ho Irsko, Nizozemsko a Rakousko. České republice se tak podařilo porazit i takové státy, jako je Velká Británie, Švýcarsko, nebo dokonce Japonsko.

Umístění České republiky na jednom z předních míst napomohlo například mírné klima, malé procento degradované půdy, nízké riziko znečištění vod nebo neočekávaný nárůst populace. Další změny přitom mohou brzy následovat – v současné době se u nás očekává schválení pokračujícího dokumentu, který se zabývá strategií bezpečnosti potravin a výživy do roku 2030.

Zdroj: foodsecurityindex.eiu.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…