Pobyt v přírodě snižuje stres, posiluje imunitu a dodává životní energii. Na propojení přírody a duševního zdraví se zaměřili autoři projektu Terapie mezi stromy. Místo klasických sezení totiž nabízejí terapeutické vycházky lesem.
„Uvnitř budov nebo v dopravě trávíme 93 procent našeho času. Prostředí města je stresující, my měníme stěny za stromy,“ uvedl terapeut Adam Táborský. Cesta mezi stromy trvá tři hodiny oproti běžným padesáti minutám v ordinaci psychologa. Terapie se zaměřuje na představivost, prožívání přítomnosti a osobní růst. Kromě individuálních cest jsou součástí projektu i teambuildingové aktivity a workshopy zaměřené na zvládání stresu, emoční gramotnost a posílení duševního zdraví.
Důvodů je mnoho. Chůze v přírodě aktivuje náš parasympatický systém, který usnadňuje relaxaci. Snižuje také množství stresového hormonu kortizolu v krvi. Ten hraje roli při srdečních onemocněních, vysokém tlaku a bolestech hlavy. „Léčivé jsou i samotné stromy, které vylučováním látek působících proti mikroorganismům podporují naši imunitu. Bakterie obsažené v půdě a lesním ovoci se zase podílí na produkci takzvaného hormonu štěstí v mozku a zmírňují tak úzkost a špatnou náladu,“ uvedl Táborský.
A co ti, kteří si terapii nemohou dovolit?
V současné době usilují autoři projektu o zpřístupnění terapie těm, kteří ji potřebují, ale nemají na ni dostatek finančních prostředků. Prostřednictvím kampaně na serveru Donio sbírají příspěvky na poskytnutí služeb handicapovaným lidem, matkám samoživitelkám a seniorům. „Zároveň si v kampani lidé mohou některou ze služeb zaplatit pro sebe a my pak totožnou službu dopřejeme vybrané skupině,“ vysvětlil Táborský.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…