Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč náš mozek upřednostňuje přírodu před městem?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Všichni jsme si jistě vědomi toho, že trávit čas venku a v přírodě je pro nás velice zdravé a přínosné. I když toho bylo o tomto tématu napsáno již mnoho, vědci neustále přinášejí nové poznatky vysvětlující vztah mezi přírodou a lidským tělem i myslí.

Nový výzkum vědců z Univerzity v Oregonu ukazuje, že existují jisté fraktální vzory, které nás táhnou k tomu trávit více času v přírodě a díky kterým se v ní cítíme pohodlněji a klidněji než například ve městě.

Co to jsou fraktály?

Vezměme si příklad, kdy se vydáme se procházku do lesa. Jít na procházku do přírody je pro nás lepší než procházka městem. Samozřejmě, stále se jedná o procházku a chůze je pro nás velice zdravá, ale na rozdíl od procházky městem v přírodním prostředí můžeme pozorovat fraktály. Fraktály jsou samo se opakující vzory v různých měřítkách. Například opakující se vzory žilek na listu, opakující se vzory kůry na stromech a celková úroveň opakujících se vzorců při procházce lesem.

Tyto úrovně opakujících se vzorců jsou jev, na který si naše vnímání velice rychle zvyklo. Díky fraktálům se v přírodě cítíme klidnější – je to jako pohled na náš přirozený domov. Ve městech je přitom moc často nenajdeme.

Samotná studie uvádí, že lidskému mozku trvá detekce fraktálů pouhých 50 milisekund. Došlo také ke změření pozitivní mentální odezvy: u měřených subjektů nastal pokles hladiny stresu a duševní únavy až o 60 procent.

Richard Taylor z Univezity v Oregonu se v návaznosti na výsledky studie spojil s psycholožkou Margaret Sereno a architektem Ihabem Elzeyadim, aby mohl lidem vrátit jejich přirozené a relaxační fraktály. Společně navrhli pohyblivé povrchy s fraktálovými vzory, které mohou být umístěny například v kancelářích, učebnách nebo laboratořích, aby lidem mohly přinášet benefity spojené z vnímání přírodních vzorů.

Zdroj: Futurity

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…