Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč náš mozek upřednostňuje přírodu před městem?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Všichni jsme si jistě vědomi toho, že trávit čas venku a v přírodě je pro nás velice zdravé a přínosné. I když toho bylo o tomto tématu napsáno již mnoho, vědci neustále přinášejí nové poznatky vysvětlující vztah mezi přírodou a lidským tělem i myslí.

Nový výzkum vědců z Univerzity v Oregonu ukazuje, že existují jisté fraktální vzory, které nás táhnou k tomu trávit více času v přírodě a díky kterým se v ní cítíme pohodlněji a klidněji než například ve městě.

Co to jsou fraktály?

Vezměme si příklad, kdy se vydáme se procházku do lesa. Jít na procházku do přírody je pro nás lepší než procházka městem. Samozřejmě, stále se jedná o procházku a chůze je pro nás velice zdravá, ale na rozdíl od procházky městem v přírodním prostředí můžeme pozorovat fraktály. Fraktály jsou samo se opakující vzory v různých měřítkách. Například opakující se vzory žilek na listu, opakující se vzory kůry na stromech a celková úroveň opakujících se vzorců při procházce lesem.

Tyto úrovně opakujících se vzorců jsou jev, na který si naše vnímání velice rychle zvyklo. Díky fraktálům se v přírodě cítíme klidnější – je to jako pohled na náš přirozený domov. Ve městech je přitom moc často nenajdeme.

Samotná studie uvádí, že lidskému mozku trvá detekce fraktálů pouhých 50 milisekund. Došlo také ke změření pozitivní mentální odezvy: u měřených subjektů nastal pokles hladiny stresu a duševní únavy až o 60 procent.

Richard Taylor z Univezity v Oregonu se v návaznosti na výsledky studie spojil s psycholožkou Margaret Sereno a architektem Ihabem Elzeyadim, aby mohl lidem vrátit jejich přirozené a relaxační fraktály. Společně navrhli pohyblivé povrchy s fraktálovými vzory, které mohou být umístěny například v kancelářích, učebnách nebo laboratořích, aby lidem mohly přinášet benefity spojené z vnímání přírodních vzorů.

Zdroj: Futurity

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…