Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč náš mozek upřednostňuje přírodu před městem?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Všichni jsme si jistě vědomi toho, že trávit čas venku a v přírodě je pro nás velice zdravé a přínosné. I když toho bylo o tomto tématu napsáno již mnoho, vědci neustále přinášejí nové poznatky vysvětlující vztah mezi přírodou a lidským tělem i myslí.

Nový výzkum vědců z Univerzity v Oregonu ukazuje, že existují jisté fraktální vzory, které nás táhnou k tomu trávit více času v přírodě a díky kterým se v ní cítíme pohodlněji a klidněji než například ve městě.

Co to jsou fraktály?

Vezměme si příklad, kdy se vydáme se procházku do lesa. Jít na procházku do přírody je pro nás lepší než procházka městem. Samozřejmě, stále se jedná o procházku a chůze je pro nás velice zdravá, ale na rozdíl od procházky městem v přírodním prostředí můžeme pozorovat fraktály. Fraktály jsou samo se opakující vzory v různých měřítkách. Například opakující se vzory žilek na listu, opakující se vzory kůry na stromech a celková úroveň opakujících se vzorců při procházce lesem.

Tyto úrovně opakujících se vzorců jsou jev, na který si naše vnímání velice rychle zvyklo. Díky fraktálům se v přírodě cítíme klidnější – je to jako pohled na náš přirozený domov. Ve městech je přitom moc často nenajdeme.

Samotná studie uvádí, že lidskému mozku trvá detekce fraktálů pouhých 50 milisekund. Došlo také ke změření pozitivní mentální odezvy: u měřených subjektů nastal pokles hladiny stresu a duševní únavy až o 60 procent.

Richard Taylor z Univezity v Oregonu se v návaznosti na výsledky studie spojil s psycholožkou Margaret Sereno a architektem Ihabem Elzeyadim, aby mohl lidem vrátit jejich přirozené a relaxační fraktály. Společně navrhli pohyblivé povrchy s fraktálovými vzory, které mohou být umístěny například v kancelářích, učebnách nebo laboratořích, aby lidem mohly přinášet benefity spojené z vnímání přírodních vzorů.

Zdroj: Futurity

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…