Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Miliardáři chtějí změnit svět k lepšímu, podpořili solární projekt

Zdroj fotografie: pixabay.com

I bohatí lidé prahnou po lepším životním prostředí a udržitelnosti. Potvrzuje to krok dvou australských miliardářů, kteří investovali desítky milionů dolarů do nového projektu na dodávky solární energie ze severní Austrálie do Singapuru prostřednictvím nejdelšího podmořského vysokonapěťového kabelu na světě.

O zahájení projektu informovala singapurská firma Sun Cable, která jej má na starost. V Austrálii plánuje postavit solární farmu na ploše patnácti tisíc hektarů o instalované kapacitě deset gigawattů, bateriové úložiště o výkonu 22 gigawatthodin a 4 a půl tisíce kilometrů dlouhou přenosovou síť do Singapuru. Všechny tři části budou největší svého druhu na světě. Singapur by měl z Austrálie dostávat zhruba pětinu dodávek elektřiny, které potřebuje. To by pomohlo snížit závislost země na dovozu zkapalněného zemního plynu. Celý projekt má hodnotu asi 22 miliard australských dolarů, což je zhruba 346 miliard korun. Komerční provoz by měl být zahájen v roce 2027.

Firma Sun Cable získala nejnovější finance od soukromého rodinného fondu spoluzakladatele firmy Atlassian Mikea Cannona-Brookese a soukromé firmy těžařského magnáta Andrewa Forresta Squadron Energy. „Je to nesmírně vzrušující projekt s potenciálem změnit svět,“ uvedl Bloomberg Cannon-Brookes, který je bojovníkem za čistou energii a poskytl. „Pokud se nám to podaří, můžeme pro Austrálii vybudovat nové vývozní odvětví, vytvořit pracovní místa a nastavit budoucnost pro naši ekonomiku.“


Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…