Vědci zjistili, že materiál běžně užívaný pro výrobu solárních panelů se při poškození sám opraví. Předpokládá se, že by tato schopnost mohla být zásadním faktorem pro budoucnost čisté energie.
Specifická látka, která se nazývá selenid antimonu, je tím, co je známé jako solární absorpční materiál. To znamená, že může být použita k využití solární energie, konkrétně přeměně této energie na elektřinu.
Tým z univerzity v Yorku, kterému se tento objev podařil, v současné době zjišťuje, jak by technologie mohla být využita k vytváření solárních panelů s delší životností, které by se mohly při poškození potenciálně samy „zahojit“.
Jednou z největších překážek pokroku u této technologie je její spolehlivost a životnost jednotlivých článků. V současné době mají solární panely průměrnou životnost 25–30 let, takže vývoj technologie, která se dokáže sama opravit, by mohl být zásadním průlomem.
„Proces, kterým se tento polovodivý materiál samoléčí, je podobný tomu, který u mloků umožňuje opětovné dorůstání končetin,“ vyjádřil se vedoucí výzkumu profesor Keith McKenna.
Výzkumníci ze společnosti GlobalData věří, že klíčem k úplnému přechodu na zelenou energii by mohla být vesmírná solární energie. Využití této energie zahrnuje použití zrcadlových reflektorů, které jsou umístěny na satelitech pohybujících se po oběžné dráze Země. Tyto reflektory by soustředily sluneční energii na solární panely, což by umožnilo využití energie mimo denní světlo.
Zdroj: Euro News
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…