Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Samoopravné solární panely mohou být budoucností spolehlivé čisté energie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci zjistili, že materiál běžně užívaný pro výrobu solárních panelů se při poškození sám opraví. Předpokládá se, že by tato schopnost mohla být zásadním faktorem pro budoucnost čisté energie.

Specifická látka, která se nazývá selenid antimonu, je tím, co je známé jako solární absorpční materiál. To znamená, že může být použita k využití solární energie, konkrétně přeměně této energie na elektřinu.

Tým z univerzity v Yorku, kterému se tento objev podařil, v současné době zjišťuje, jak by technologie mohla být využita k vytváření solárních panelů s delší životností, které by se mohly při poškození potenciálně samy „zahojit“.

Jednou z největších překážek pokroku u této technologie je její spolehlivost a životnost jednotlivých článků. V současné době mají solární panely průměrnou životnost 25–30 let, takže vývoj technologie, která se dokáže sama opravit, by mohl být zásadním průlomem.

„Proces, kterým se tento polovodivý materiál samoléčí, je podobný tomu, který u mloků umožňuje opětovné dorůstání končetin,“ vyjádřil se vedoucí výzkumu profesor Keith McKenna.

Jaká je budoucnost solární energie?

Výzkumníci ze společnosti GlobalData věří, že klíčem k úplnému přechodu na zelenou energii by mohla být vesmírná solární energie. Využití této energie zahrnuje použití zrcadlových reflektorů, které jsou umístěny na satelitech pohybujících se po oběžné dráze Země. Tyto reflektory by soustředily sluneční energii na solární panely, což by umožnilo využití energie mimo denní světlo.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Nový druh pteosaura objevili výzkumníci na pobřeží Angoly

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…