Při léčbě rakoviny krve se využívá transplantace kostní dřeně, s tím ale mohou být spojené komplikace jako reakce štěpu proti hostiteli. Tomu by se mohlo zamezit fekální transplantací s mikroby zdravého dárce. Tuto metodu nyní testují v Austrálii, informuje server 100+1 zahraniční zajímavost a New Atlas.
Může to znít bizarně, ale fekální transplantace je budoucností úspěšné léčby různých onemocnění. U pacientů s rakovinou krve, kteří jsou léčeni dlouho, se často objevují problémy se střevní mikroflórou, protože se při léčbě potlačuje jejich imunita. Nemusejí pak tedy přijmout transplantaci kostní dřeně tak, aby jim to život zachránilo, naopak může dojít k až fatálním komplikacím. Nejčastěji dochází k reakci štěpu proti hostiteli (GvHD – graft versus host disease), jde o útok T-lymfocytů dárce proti buňkám příjemce.
V Austrálii nyní pod vedením doktorky Hendenové z Berghoferova lékařského výzkumného institutu zahajují klinické testy u pacientů, kteří transplantaci podstoupili a měli reakci. Nejdříve vyzkouší fekální transplantaci s mikroby od dárce se zdravým mikrobiomem 10 pacientů. Pokud se léčba osvědčí, budou ji testovat u dalšího vzorku. Výzkum by mohl vyřešit i problémy pacientů s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…