Chybovost, sensitivita, specifita. Rychlotesty sloužící k odhalení nemoci covid-19 provázejí pojmy, které pro mnoho lidí často nejsou úplně srozumitelné. Správně výsledek interpretovat nyní pomáhá aplikace Teorie pravděpodobnosti pro život. „Rychlotesty nejsou stoprocentně spolehlivé. A i zdánlivě malá chybovost může vést k velmi chybným závěrům,“ míní tvůrci aplikace.
Funkci vytvořili vědci Univerzity Karlovy a její vývoj jim trval asi tři měsíce. Na příkladech z běžného života ukazují, jaká je pravděpodobnost nakažení, a vysvětlují statistické pojmy, které testy doprovází. „Například do rychlotestů byly vkládány velké naděje, přitom jejich spolehlivost byla velmi rozdílná a způsobovalo to mnohá zmatení a nepochopení mezi lidmi,“ uvedl Daniel Münich z univerzitního Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium.
Kromě široké veřejnosti je aplikace určená také pro středoškoláky a jejich učitele. „Mohla by sloužit jako výukový materiál na školách, především jako ukázka statistické teorie pravděpodobnosti v praxi,“ vysvětlil Pavel Kocourek, který vytvořil obsah aplikace. Do budoucna by vědci službu rádi rozšířili o další pojmy, jako je například inkubační doba.
Zdroj: iforum.cuni.cz, ideaapps.cerge-ei.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…