Na startup BeiT poukázal v nedávném článku server Forbes. Jeho řešení digitální správy budov rezidentům ušetří až 30 % na energiích, což se v dnešní době určitě hodí. Jak to dokážou?
Miro Hachlinec založil aplikaci pro správu budov před pěti lety díky vlastní potřebě pro developerský projekt. Nic podobného totiž na trhu nenašel. S postupnou energetickou krizí se o jejich komplexní řešení pro správu budov začalo zajímat více a více správců domů.
Pomocí softwaru propojují data od dodavatelů energií, ať už jde o elektřinu, vodu nebo plyn. Propočítávají spotřebu a jsou schopni vám ukázat data nejen za celý rok, ale každý měsíc a do detailu. Takže vidíte, kde přesně plýtváte nejvíce. Díky tomu už rezidenti, kteří systém využívají, dokázali ušetřit až 30 % výdajů. Vše vidí přehledně v aplikaci, ve které mohou také správci nahlásit závady nebo jiné nedostatky v domě. Do budoucna by přes ni chtěli i hlasovat na členské schůzi.
Momentálně to ve většině budov vypadá tak, že mají jeden měřič v domě a další u dodavatele, data z obou musí vyhodnotit pracovník, přehled a faktura se pak pošle správci a ten ho distribuuje jednotlivým domácnostem. Řešení startupu BeiT tedy ušetří i spoustu práce.
Chystá se také novela zákona, podle které by společenství vlastníků mělo spotřebu uživatelům ukazovat každý měsíc, ne jednou ročně, jako je tomu doteď, což by aplikaci ještě více rozšířilo mezi správce. Za její využívání se platí poplatek v řádu desítek korun za měsíc, což se určitě vyplatí, pokud vám může ušetřit stovky nebo tisíce za rok.
Zdroj: Forbes
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…