Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český startup ušetří domácnostem na energiích

V dnešní době hledá každý možnou úsporu. Ilustrační foto: Pixabay

Na startup BeiT poukázal v nedávném článku server Forbes. Jeho řešení digitální správy budov rezidentům ušetří až 30 % na energiích, což se v dnešní době určitě hodí. Jak to dokážou?

Miro Hachlinec založil aplikaci pro správu budov před pěti lety díky vlastní potřebě pro developerský projekt. Nic podobného totiž na trhu nenašel. S postupnou energetickou krizí se o jejich komplexní řešení pro správu budov začalo zajímat více a více správců domů.

Pomocí softwaru propojují data od dodavatelů energií, ať už jde o elektřinu, vodu nebo plyn. Propočítávají spotřebu a jsou schopni vám ukázat data nejen za celý rok, ale každý měsíc a do detailu. Takže vidíte, kde přesně plýtváte nejvíce. Díky tomu už rezidenti, kteří systém využívají, dokázali ušetřit až 30 % výdajů. Vše vidí přehledně v aplikaci, ve které mohou také správci nahlásit závady nebo jiné nedostatky v domě. Do budoucna by přes ni chtěli i hlasovat na členské schůzi.

Momentálně to ve většině budov vypadá tak, že mají jeden měřič v domě a další u dodavatele, data z obou musí vyhodnotit pracovník, přehled a faktura se pak pošle správci a ten ho distribuuje jednotlivým domácnostem. Řešení startupu BeiT tedy ušetří i spoustu práce.

Chystá se také novela zákona, podle které by společenství vlastníků mělo spotřebu uživatelům ukazovat každý měsíc, ne jednou ročně, jako je tomu doteď, což by aplikaci ještě více rozšířilo mezi správce. Za její využívání se platí poplatek v řádu desítek korun za měsíc, což se určitě vyplatí, pokud vám může ušetřit stovky nebo tisíce za rok.

Zdroj: Forbes

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…