Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český startup ušetří domácnostem na energiích

V dnešní době hledá každý možnou úsporu. Ilustrační foto: Pixabay

Na startup BeiT poukázal v nedávném článku server Forbes. Jeho řešení digitální správy budov rezidentům ušetří až 30 % na energiích, což se v dnešní době určitě hodí. Jak to dokážou?

Miro Hachlinec založil aplikaci pro správu budov před pěti lety díky vlastní potřebě pro developerský projekt. Nic podobného totiž na trhu nenašel. S postupnou energetickou krizí se o jejich komplexní řešení pro správu budov začalo zajímat více a více správců domů.

Pomocí softwaru propojují data od dodavatelů energií, ať už jde o elektřinu, vodu nebo plyn. Propočítávají spotřebu a jsou schopni vám ukázat data nejen za celý rok, ale každý měsíc a do detailu. Takže vidíte, kde přesně plýtváte nejvíce. Díky tomu už rezidenti, kteří systém využívají, dokázali ušetřit až 30 % výdajů. Vše vidí přehledně v aplikaci, ve které mohou také správci nahlásit závady nebo jiné nedostatky v domě. Do budoucna by přes ni chtěli i hlasovat na členské schůzi.

Momentálně to ve většině budov vypadá tak, že mají jeden měřič v domě a další u dodavatele, data z obou musí vyhodnotit pracovník, přehled a faktura se pak pošle správci a ten ho distribuuje jednotlivým domácnostem. Řešení startupu BeiT tedy ušetří i spoustu práce.

Chystá se také novela zákona, podle které by společenství vlastníků mělo spotřebu uživatelům ukazovat každý měsíc, ne jednou ročně, jako je tomu doteď, což by aplikaci ještě více rozšířilo mezi správce. Za její využívání se platí poplatek v řádu desítek korun za měsíc, což se určitě vyplatí, pokud vám může ušetřit stovky nebo tisíce za rok.

Zdroj: Forbes

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…