Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český startup ušetří domácnostem na energiích

V dnešní době hledá každý možnou úsporu. Ilustrační foto: Pixabay

Na startup BeiT poukázal v nedávném článku server Forbes. Jeho řešení digitální správy budov rezidentům ušetří až 30 % na energiích, což se v dnešní době určitě hodí. Jak to dokážou?

Miro Hachlinec založil aplikaci pro správu budov před pěti lety díky vlastní potřebě pro developerský projekt. Nic podobného totiž na trhu nenašel. S postupnou energetickou krizí se o jejich komplexní řešení pro správu budov začalo zajímat více a více správců domů.

Pomocí softwaru propojují data od dodavatelů energií, ať už jde o elektřinu, vodu nebo plyn. Propočítávají spotřebu a jsou schopni vám ukázat data nejen za celý rok, ale každý měsíc a do detailu. Takže vidíte, kde přesně plýtváte nejvíce. Díky tomu už rezidenti, kteří systém využívají, dokázali ušetřit až 30 % výdajů. Vše vidí přehledně v aplikaci, ve které mohou také správci nahlásit závady nebo jiné nedostatky v domě. Do budoucna by přes ni chtěli i hlasovat na členské schůzi.

Momentálně to ve většině budov vypadá tak, že mají jeden měřič v domě a další u dodavatele, data z obou musí vyhodnotit pracovník, přehled a faktura se pak pošle správci a ten ho distribuuje jednotlivým domácnostem. Řešení startupu BeiT tedy ušetří i spoustu práce.

Chystá se také novela zákona, podle které by společenství vlastníků mělo spotřebu uživatelům ukazovat každý měsíc, ne jednou ročně, jako je tomu doteď, což by aplikaci ještě více rozšířilo mezi správce. Za její využívání se platí poplatek v řádu desítek korun za měsíc, což se určitě vyplatí, pokud vám může ušetřit stovky nebo tisíce za rok.

Zdroj: Forbes

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…