Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oblíbená česká aplikace na rozpoznávání rostlin FlowerChecker se rozšíří i na hmyz

Jeden ze zakladatelů FlowerChecker Ondřej Veselý. Foto: FlowerChecker

Umělá inteligence Plant.id, která vznikla v Česku, už pomáhá rozeznávat více než 30 milionů rostlin po celém světě. Využívají ji firmy i jednotlivci. Nyní se její zakladatelé soustředí i na rozeznávání hmyzu, což může výrazně pomoci s identifikací škůdců v zemědělství, informuje server CzechCrunch.

Aplikace FlowerChecker původně vznikla jako akademický projekt bez větších ambicí. Tento rok se ale dostala na tržby až 12 milionů korun a rozhodně neskončila. Umělá inteligence, která za aplikací stojí, pomáhá zhruba 309 firmám po celém světě a pravidelně ji využívá až milion lidí. Najdete ji mimo jiné i v zahradní technice nebo senzorech pro domácí květiny.

Díky datům z aplikace, které do ní vkládají sami uživatelé, pro které je částečně zdarma, může například česká Agentura ochrany přírody a krajiny mapovat v tuzemsku biodiverzitu. Zakladatelé spolupracují také s Mendelovou univerzitou na určování nemocí rostlin.

Díky umělé inteligenci aplikace rozpozná různé druhy rostlin. Foto: FlowerChecker

Již nyní vývojáři testují rozpoznávání hmyzu, zatím se 48% přesností, ale stále je před nimi hodně zlepšování. Taková technologie by pak mohla pomáhat zemědělcům s určením a likvidací škůdců a tím omezit používání pesticidů.

Jeden ze zakladatelů společnosti Ondřej Veselý se pustil také do dalšího projektu Tree Check, který opět využívá algoritmy Plant.id – mobil rozezná strom, pochopí, jak je velký, jeho stáří a třeba plochu listů. Lidé tak mohou stromy „sbírat“ a více se zajímat o přírodu v jejich okolí. Aplikaci používají již ve více než 150 zemích a má přes 10 000 aktivních uživatelů.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

ČR je osmnáctou nejšťastnější zemí světa, předstihla Slovensko

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…