Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oblíbená česká aplikace na rozpoznávání rostlin FlowerChecker se rozšíří i na hmyz

Jeden ze zakladatelů FlowerChecker Ondřej Veselý. Foto: FlowerChecker

Umělá inteligence Plant.id, která vznikla v Česku, už pomáhá rozeznávat více než 30 milionů rostlin po celém světě. Využívají ji firmy i jednotlivci. Nyní se její zakladatelé soustředí i na rozeznávání hmyzu, což může výrazně pomoci s identifikací škůdců v zemědělství, informuje server CzechCrunch.

Aplikace FlowerChecker původně vznikla jako akademický projekt bez větších ambicí. Tento rok se ale dostala na tržby až 12 milionů korun a rozhodně neskončila. Umělá inteligence, která za aplikací stojí, pomáhá zhruba 309 firmám po celém světě a pravidelně ji využívá až milion lidí. Najdete ji mimo jiné i v zahradní technice nebo senzorech pro domácí květiny.

Díky datům z aplikace, které do ní vkládají sami uživatelé, pro které je částečně zdarma, může například česká Agentura ochrany přírody a krajiny mapovat v tuzemsku biodiverzitu. Zakladatelé spolupracují také s Mendelovou univerzitou na určování nemocí rostlin.

Díky umělé inteligenci aplikace rozpozná různé druhy rostlin. Foto: FlowerChecker

Již nyní vývojáři testují rozpoznávání hmyzu, zatím se 48% přesností, ale stále je před nimi hodně zlepšování. Taková technologie by pak mohla pomáhat zemědělcům s určením a likvidací škůdců a tím omezit používání pesticidů.

Jeden ze zakladatelů společnosti Ondřej Veselý se pustil také do dalšího projektu Tree Check, který opět využívá algoritmy Plant.id – mobil rozezná strom, pochopí, jak je velký, jeho stáří a třeba plochu listů. Lidé tak mohou stromy „sbírat“ a více se zajímat o přírodu v jejich okolí. Aplikaci používají již ve více než 150 zemích a má přes 10 000 aktivních uživatelů.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Ze zámečku u Hradce Králové je nyní luxusní wellness

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…