Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte špatný den? Přinášíme tipy, jak si ho nakonec užít

Ilustrační foto: Depositphotos

Ne každý den se odvíjí podle našich představ. Někdy zkrátka vstaneme špatnou nohou a po zbytek dne nám všechno padá z rukou, ať už metaforicky, nebo doslova. Existují však způsoby, jak špatný den zvrátit a nakonec si ho užít.

Špatné dny mají tu nešťastnou vlastnost, že se v nich všechny negativní události a situace nabalují jedna na druhou. Na konci dne už jen padneme úplně vyčerpání. Stává se vám to často? Nevadí, protože díky těmto tipům zvrátíte špatný den už za pár minut.

Změňte své přemýšlení o špatném dni

Když den nezačne zrovna tak, jak bychom si přáli, máme tendenci obviňovat sebe i druhé. Přemýšlíme o sobě negativně, jako kdybychom selhali a byli nepoužitelní ve všem, co nám přijde pod ruku. Opakování toho, že „tento den je ztracený“ nebo „selhal/a jsem“, ničemu nepomůže. Naopak celý den se s námi vleče špatná nálada.

Své přemýšlení o špatném dni můžeme změnit. Je třeba si uvědomit, že je normální čas od času prožívat horší dny a navíc ne vždy tyto dny mohou být na škodu. Vědci zjistili, že některé činnosti lidé lépe vykonávají, jsou-li smutní, především jde o úkoly orientované na detail či vyjednávání.

Utečte z negativního myšlení

Špatné dny jsou většinou spojené s negativním myšlením. Nic se nám nedaří, a tak lamentujeme, nadáváme a stěžujeme si na všechno možné. Pokud však chceme zvrátit negativní den v pozitivní, musíme změnit i naše myšlenky.

Soustřeďte se raději na to, za co můžete být v daný den vděční. Možná všechno nejde podle plánu, ale i tak jsou v našem životě věci, ze kterých se můžeme těšit. Prožíváte-li špatný den, zaměřte svou mysl právě na ně.

Ilustrační foto: Depositphotos

Vyrazte na procházku s blízkým člověkem

Procházka s blízkým člověkem vám může pomoci víc než cokoliv jiného. Už samotná vycházka do přírody působí pozitivně na naši psychiku a dobrá společnost tento efekt ještě umocní.

Poproste někoho z přátel nebo rodiny, ať s vámi vyrazí ven. Nemusíte na něj vyklopit všechny svoje starosti, ale můžete požádat o pomoc. Rozhovor s blízkým člověkem vám pomůže získat nadhled a jeho milá společnost určitě zvrátí i ten nejhorší den.

Dopřejte si čas o samotě

Někdy vám naopak prospěje, když si dáte chvilku relaxu o samotě. Společnost druhých lidí může být někdy vyčerpávající, proto nám čas o samotě může ulevit a nakonec pomoci změnit i špatnou náladu. Čas pro sebe nám pomůže získat nadhled a uklidnit se. Nakonec můžeme pokračovat v původním plánu, ovšem s lepší náladou.

Odpočiňte si

Špatný den někdy může být důsledkem toho, že je toho na nás příliš. Zvrátit tento nepříjemný stav pak můžeme krátkým odpočinkem. Pomůže třeba vlézt si do horké vany a na chvíli vypnout nebo si dát na pár minut šlofíka. Rozveselit se můžete také oblíbenou hudbou nebo vtipnými videi.

Změnit prokletý den na aspoň trochu příjemný můžete také tak, že budete sami sobě naslouchat a uděláte si radost. Co už dlouho odkládáte, ale přitom se na to těšíte? Proč to nepodniknout zrovna dneska? Dopřejte si třeba svůj oblíbený zákusek, zajděte na masáž nebo se odměňte novou knížkou.

Ilustrační foto: Depositphotos

Zasportujte si

Dalším jednoduchým způsobem, jak zvrátit špatný den, je jít si zasportovat. Věřte nebo ne, endorfiny už se o všechno postarají. Pohyb nám pomůže získat nadhled, vylepšit náladu i bojovat proti úzkosti či depresím. Bojíte se, že by vás sport ještě více unavil? Obvykle to bývá naopak, dodá vám energii na zbytek dne a večer upadnete do hlubokého a kvalitního spánku.

Autorský článek Anety Šmejcové a využitím informací z huffpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…