Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte špatný den? Přinášíme tipy, jak si ho nakonec užít

Ilustrační foto: Depositphotos

Ne každý den se odvíjí podle našich představ. Někdy zkrátka vstaneme špatnou nohou a po zbytek dne nám všechno padá z rukou, ať už metaforicky, nebo doslova. Existují však způsoby, jak špatný den zvrátit a nakonec si ho užít.

Špatné dny mají tu nešťastnou vlastnost, že se v nich všechny negativní události a situace nabalují jedna na druhou. Na konci dne už jen padneme úplně vyčerpání. Stává se vám to často? Nevadí, protože díky těmto tipům zvrátíte špatný den už za pár minut.

Změňte své přemýšlení o špatném dni

Když den nezačne zrovna tak, jak bychom si přáli, máme tendenci obviňovat sebe i druhé. Přemýšlíme o sobě negativně, jako kdybychom selhali a byli nepoužitelní ve všem, co nám přijde pod ruku. Opakování toho, že „tento den je ztracený“ nebo „selhal/a jsem“, ničemu nepomůže. Naopak celý den se s námi vleče špatná nálada.

Své přemýšlení o špatném dni můžeme změnit. Je třeba si uvědomit, že je normální čas od času prožívat horší dny a navíc ne vždy tyto dny mohou být na škodu. Vědci zjistili, že některé činnosti lidé lépe vykonávají, jsou-li smutní, především jde o úkoly orientované na detail či vyjednávání.

Utečte z negativního myšlení

Špatné dny jsou většinou spojené s negativním myšlením. Nic se nám nedaří, a tak lamentujeme, nadáváme a stěžujeme si na všechno možné. Pokud však chceme zvrátit negativní den v pozitivní, musíme změnit i naše myšlenky.

Soustřeďte se raději na to, za co můžete být v daný den vděční. Možná všechno nejde podle plánu, ale i tak jsou v našem životě věci, ze kterých se můžeme těšit. Prožíváte-li špatný den, zaměřte svou mysl právě na ně.

Ilustrační foto: Depositphotos

Vyrazte na procházku s blízkým člověkem

Procházka s blízkým člověkem vám může pomoci víc než cokoliv jiného. Už samotná vycházka do přírody působí pozitivně na naši psychiku a dobrá společnost tento efekt ještě umocní.

Poproste někoho z přátel nebo rodiny, ať s vámi vyrazí ven. Nemusíte na něj vyklopit všechny svoje starosti, ale můžete požádat o pomoc. Rozhovor s blízkým člověkem vám pomůže získat nadhled a jeho milá společnost určitě zvrátí i ten nejhorší den.

Dopřejte si čas o samotě

Někdy vám naopak prospěje, když si dáte chvilku relaxu o samotě. Společnost druhých lidí může být někdy vyčerpávající, proto nám čas o samotě může ulevit a nakonec pomoci změnit i špatnou náladu. Čas pro sebe nám pomůže získat nadhled a uklidnit se. Nakonec můžeme pokračovat v původním plánu, ovšem s lepší náladou.

Odpočiňte si

Špatný den někdy může být důsledkem toho, že je toho na nás příliš. Zvrátit tento nepříjemný stav pak můžeme krátkým odpočinkem. Pomůže třeba vlézt si do horké vany a na chvíli vypnout nebo si dát na pár minut šlofíka. Rozveselit se můžete také oblíbenou hudbou nebo vtipnými videi.

Změnit prokletý den na aspoň trochu příjemný můžete také tak, že budete sami sobě naslouchat a uděláte si radost. Co už dlouho odkládáte, ale přitom se na to těšíte? Proč to nepodniknout zrovna dneska? Dopřejte si třeba svůj oblíbený zákusek, zajděte na masáž nebo se odměňte novou knížkou.

Ilustrační foto: Depositphotos

Zasportujte si

Dalším jednoduchým způsobem, jak zvrátit špatný den, je jít si zasportovat. Věřte nebo ne, endorfiny už se o všechno postarají. Pohyb nám pomůže získat nadhled, vylepšit náladu i bojovat proti úzkosti či depresím. Bojíte se, že by vás sport ještě více unavil? Obvykle to bývá naopak, dodá vám energii na zbytek dne a večer upadnete do hlubokého a kvalitního spánku.

Autorský článek Anety Šmejcové a využitím informací z huffpost.com

Související články

Inspirace

3 jednoduché návyky, jak mít dobrou náladu

Společnost

Pět vánočních tradic, kterými si přivoláte štěstí do nového roku

Inspirace

5 moudrých rad stoiků, které vám pomohou ke štěstí

Inspirace

Nemáte v životě kliku? 4 způsoby, jak to změnit

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…