Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte rádi salát? Letošek je Mezinárodním rokem ovoce a zeleniny

Foto: Depositphotos

Křupavá paprika, slaďoučká broskev, vyzrálý banán, šťavnaté rajče nebo osvěžující okurka. Ovoce a zelenina hrají nezastupitelnou roli v našich životech. Jejich význam je tak velký, že OSN letošní rok vyhlásila Mezinárodním rokem ovoce a zeleniny. Vítejte ve světě vitamínů, minerálů a obecně prospěšných látek.

Cílem kampaně je celosvětové zvýšení povědomí o blahodárném vlivu ovoce a zeleniny na naše zdraví. Jedná se o první potraviny zaváděné do jídelníčku kojenců, přičemž pravidelnou součástí by ovoce a zelenina měly zůstat po celý život. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumaci alespoň 400 gramů ovoce a zeleniny denně jako prevenci před chronickými onemocněními (rakovina, cukrovka, obezita, srdeční choroby). Vítány jsou různé úpravy ovoce a zeleniny stejně jako oku lahodící barevnost na talíři.

Zelenina a ovoce by měly tvořit základ našeho jídelníčku. Foto: Pixabay.com

Téma úzce souvisí s ochranou klimatu. Ekologické zemědělství se vyhýbá používání syntetických hnojiv či pesticidů. Biozemědělci tedy vytváří zdravější životní prostředí a lepší podmínky pro život rostlin i živočichů. Preferovat bychom přitom měli lokální produkty. Zamezíme tak zbytečným ztrátám, plýtvání a vzniku odpad k nímž dochází během přepravy na dlouhé vzdálenosti. S tím souvisí začlenění místních producentů ovoce a zeleniny do dodavatelských řetězců.

Pokud se rádi vzděláváte zábavnou formou, nenechte si ujít kvízy připravené Národním zemědělským muzeem právě pro příležitost Mezinárodního roku ovoce a zeleniny. Můžete se tak například dozvědět, že naše nejpěstovanější ovoce, jablko, pochází ze střední Asie.

Zdroj: OSN

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…