Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zatočit s vedrem i stresem? Dopřejte si terapii lesem

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Snažíte se najít komfort a útěchu v moderních technologiích, ale stále to není ono? Zkuste na to jít od lesa, a to doslova. Navzdory jeho pověsti nebezpečného místa a dějiště strašidelných historek v něm totiž můžete najít vytoužený klid. Nabízí toho ale mnohem více.

V zeleném lese chládek se nese

Pokud s vidinou blížící se vlny veder přemýšlíte nad výběrem vhodné klimatizace, nejprve se rozhlédněte – možná ji máte za domem. Místo nákupu nového spotřebiče jednoduše vyrazte do lesa, který na rozdíl od různých technologických vychytávek chladí ekologicky, efektivně a zdarma.

Vědcům se dokonce podařilo spočítat, že se chladící výkon jediného stromu vyrovná množství energie, kterou na klimatizaci spotřebují denně dvě domácnosti. Stromy v parku o rozloze jednoho hektaru pak své okolí ochlazují výkonem nejméně třech tisíc kilowattů. Což je srovnatelné s výkonem tisícovky běžně užívaných klimatizačních jednotek.

Stromy navíc nespotřebovávají elektřinu a nevytvářejí žádné zplodiny ani hluk, naopak produkují kyslík a pohlcují škodlivé látky v ovzduší. Jsou z obnovitelného materiálu a svou životností běžné klimatizace hravě převálcují.

Vysoký tlak a stres? Naordinujte si les

Klimatizační efekt lesa však zdaleka není to jediné, co nám může tento obdivuhodný ekosystém nabídnout. Terapie lesem má podle vědecký studií prokazatelné pozitivní účinky na naše tělo i psychiku.

Pravidelný pobyt v lese snižuje vysoký krevní tlak, riziko nemocí dýchacích cest a kardiovaskulárního systému i riziko rozvoje alergií, a to zejména u dětí. Prospívá dokonce i našemu střevnímu mikrobiomu, který následně ovlivňuje nejen trávení, ale i imunitní systém.

Lesní prostředí zároveň pomáhá odbourávat stres i předcházet syndromu vyhoření, stejně jako přispívá k léčbě depresí a úzkostí. Děti, které jsou často v kontaktu s přírodou, pak mají podle odborníků větší sebeúctu, jsou kreativnější a méně se potýkají s hyperaktivitou.

Fascinující, že? Abychom si však mohli blahodárných účinků lesa užívat co nejdéle, nezapomeňme mu jeho hýčkání oplácet. Nabádá k tomu i nová iniciativa pod taktovkou Ministerstva životního prostředí ČR s příznačným názvem Pojďte s námi do přírody.

Zdroj: lesnipedagogika.cz; letemlesem.cz

Související články

Příroda a ekologie

Vědci objevili nový způsob snížení stresu. Jedná se o další návrat k přírodě

Inspirace

Muž vysazuje stromy takřka denně už po dobu 37 let

Společnost

Rýchorský prales se otevře turistům

Inspirace

V Pákistánu vysadili miliardu stromů, aby zlepšili stav klimatu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.