Kůrovec v posledních letech významně potrápil české lesy. Odborníci z jižních Čech se proto na tuto problematiku zaměřili ve svém bádání a vyvinuli sondu s kamerou, která může ochránit před tímto škůdcem až šedesát procent lesů, informoval server iRozhlas.
Zařízení vyvinuli vědci z Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Snadno ovladatelná bezdrátová kamera přesně a včas rozpozná napadené stromy, lesníci je díky tomu můžou rychle pokácet a zdravé stromy zachrání. Do budoucna by měla najít využití i v městských parcích. Vědci nyní už pracují na vylepšené verzi sondy, která by měla pomocí umělé inteligence dokázat lépe rozpoznat napadené stromy.
K sondě se dostali vlastně přes drony. Tato technologie ale podle entomologa Biologického centra Akademie věd Petra Doležala ještě nedokáže odhalit čerstvě napadené stromy. „Když dron odhalí strom napadený kůrovcem, většinou už je napadení v takové fázi rozvoje, že lesníci nemají moc času ty stromy odstranit. Oproti tomu sonda napadení detekuje v době, kdy zbývá ještě zhruba jeden měsíc na to, aby se se stromem něco udělalo, takže nedojde k přerojení brouků do okolí. Tím pádem se vytěží jenom skutečně napadené stromy a snižuje se celková škoda v místě,“ uvedl pro iRozhlas entomolog Biologického centra Akademie věd Petr Doležal.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…