Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je uchopíme, popereme se s nimi a zda si z nich vezmeme ponaučení, které skýtají. Právě o životě, v jeho prostotě a obyčejnosti, pojednává kniha Lidmily Kábrtové.

Autorka má na svém kontě již dvě knihy (Koho vypijou lišky, Místa ve tmě) a několik rozhlasových her. Nejedná se tedy o neznámou začínající spisovatelku. O tom, že patří mezi veřejností oblíbené autorky, svědčí i načasování vydání jejího nejnovějšího díla Čekání na spoušť, které šlo do prodeje před Vánoci.

Kniha Kábrtové je souborem osmi povídek pojednávajících o životech lidí. Jejich osudy se více či méně prolínají. V mnoha případech se jedná o vztahy – matka, syn, vnučka a podobně. Platí zde to, co je napsané v anotaci, a sice, že kniha je „kronikou takového míjení, prostírající se na ploše sedmdesáti let. V koncentrované podobě ohledává, jak zdánlivě nedůležitá rozhodnutí jedněch ovlivňují životy druhých a jak se nenápadná událost může dotknout někoho, o kom to vůbec netušíme.“ A skutečně. V příbězích jednotlivých postav, které svými činy mnohdy zásadně mění osudy druhých, dostává čtenář příležitost uvědomit si důležitost svého konání a každého rozhodnutí, které činí. Protože ať se nám to líbí, nebo ne, pokaždé to má nějaký vnější dopad.

Autorka však ve svých povídkách nesklouzává k moralizování nebo překotnému analyzování. Spíše jen pojmenovává věci, jak se dějí, a nezaujatě s jistou mírou odstupu popisuje životy postav. Je tak na samotném čtenáři, co si z knihy odnese. Zda ji vezme jako čistě odpočinkový beletristický zážitek, či začne retrospektivně zkoumat svůj vlastní život a nejrůznější rozhodnutí, která jeho běh výrazně ovlivnila.

Slovo autorky článku:

Osudy osmi hrdinů knihy nejsou lehké a většinou ani příliš veselé. Tito lidé však přistupují ke svému životu s pokorou, přijímají jej takový jaký je, se všemi plusy i minusy. Právě v tom vnímám sílu celé knihy, která je zároveň čtivá.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …