Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je uchopíme, popereme se s nimi a zda si z nich vezmeme ponaučení, které skýtají. Právě o životě, v jeho prostotě a obyčejnosti, pojednává kniha Lidmily Kábrtové.

Autorka má na svém kontě již dvě knihy (Koho vypijou lišky, Místa ve tmě) a několik rozhlasových her. Nejedná se tedy o neznámou začínající spisovatelku. O tom, že patří mezi veřejností oblíbené autorky, svědčí i načasování vydání jejího nejnovějšího díla Čekání na spoušť, které šlo do prodeje před Vánoci.

Kniha Kábrtové je souborem osmi povídek pojednávajících o životech lidí. Jejich osudy se více či méně prolínají. V mnoha případech se jedná o vztahy – matka, syn, vnučka a podobně. Platí zde to, co je napsané v anotaci, a sice, že kniha je „kronikou takového míjení, prostírající se na ploše sedmdesáti let. V koncentrované podobě ohledává, jak zdánlivě nedůležitá rozhodnutí jedněch ovlivňují životy druhých a jak se nenápadná událost může dotknout někoho, o kom to vůbec netušíme.“ A skutečně. V příbězích jednotlivých postav, které svými činy mnohdy zásadně mění osudy druhých, dostává čtenář příležitost uvědomit si důležitost svého konání a každého rozhodnutí, které činí. Protože ať se nám to líbí, nebo ne, pokaždé to má nějaký vnější dopad.

Autorka však ve svých povídkách nesklouzává k moralizování nebo překotnému analyzování. Spíše jen pojmenovává věci, jak se dějí, a nezaujatě s jistou mírou odstupu popisuje životy postav. Je tak na samotném čtenáři, co si z knihy odnese. Zda ji vezme jako čistě odpočinkový beletristický zážitek, či začne retrospektivně zkoumat svůj vlastní život a nejrůznější rozhodnutí, která jeho běh výrazně ovlivnila.

Slovo autorky článku:

Osudy osmi hrdinů knihy nejsou lehké a většinou ani příliš veselé. Tito lidé však přistupují ke svému životu s pokorou, přijímají jej takový jaký je, se všemi plusy i minusy. Právě v tom vnímám sílu celé knihy, která je zároveň čtivá.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

ČR je osmnáctou nejšťastnější zemí světa, předstihla Slovensko

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…