Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak těžit kovy v souladu s životním prostředím? Odpověď možná skrývají sopky

Ilustrační foto: Unsplash

Pod spícími sopkami rozhodně není klid. Magma vypouští plyny bohaté na měď, zlato, zinek nebo lithium, které se s klesajícím tlakem rozdělí na páru a solné roztoky. Jejich čerpání z podzemí se podle oxfordských vědců může stát základním pilířem bezodpadové těžby budoucnosti.

Konvenční těžba získává kovy z podzemních nebo povrchových dolů, tedy z rud, které se musí drtit a koncentrovat, aby se zvýšil obsah požadovaného prvku. Třeba u mědi tak tvoří 99 procent vytěžené horniny odpad. Doly jsou navíc zátěží pro životní prostředí a jejich konstrukce je drahá stejně jako jejich provoz. Ten je navíc energeticky náročný, a to i z hlediska produkce oxidu uhličitého.

Aktivní sopky vypouštějí do atmosféry obrovské množství cenných kovů. Některé z nich se nedostanou až k povrchu a zůstávají zachyceny ve formě roztoků v hloubce okolo dvou kilometrů. Těžba kovů z vrtů by přitom zásadně ušetřila náklady na těžbu a zpracování rud. Navíc ji lze pohánět geotermální energií, což představuje obrovskou úsporu i snížení dopadu na přírodu.

Sopky mohou být zdrojem cenných kovů. Ilustrační foto: Unsplash

Vědci z oboru vulkanologie, hydrodynamického modelování, geochemie, geofyziky a vysokoteplotních experimentů tak navrtali několik geotermálních systémů po celém světě, aby potvrdili své domněnky o roztocích bohatých na soli. Díky tomu, že se spící sopky nacházejí napříč planetou, nebyla by těžba kovů výsadou jen pár vybraných států, které disponují jejich zásobami ve formě rud.

Největší výzvou bude technologické provedení těžby, jelikož teploty přesahují 450 stupňů Celsia. Sopečné roztoky jsou navíc silně korozivní a rychle zanášejí potrubí. Prvního roztokového dolu se tak dočkáme nejdříve za pět až patnáct let v závislosti na pokroku vědy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…