Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak těžit kovy v souladu s životním prostředím? Odpověď možná skrývají sopky

Ilustrační foto: Unsplash

Pod spícími sopkami rozhodně není klid. Magma vypouští plyny bohaté na měď, zlato, zinek nebo lithium, které se s klesajícím tlakem rozdělí na páru a solné roztoky. Jejich čerpání z podzemí se podle oxfordských vědců může stát základním pilířem bezodpadové těžby budoucnosti.

Konvenční těžba získává kovy z podzemních nebo povrchových dolů, tedy z rud, které se musí drtit a koncentrovat, aby se zvýšil obsah požadovaného prvku. Třeba u mědi tak tvoří 99 procent vytěžené horniny odpad. Doly jsou navíc zátěží pro životní prostředí a jejich konstrukce je drahá stejně jako jejich provoz. Ten je navíc energeticky náročný, a to i z hlediska produkce oxidu uhličitého.

Aktivní sopky vypouštějí do atmosféry obrovské množství cenných kovů. Některé z nich se nedostanou až k povrchu a zůstávají zachyceny ve formě roztoků v hloubce okolo dvou kilometrů. Těžba kovů z vrtů by přitom zásadně ušetřila náklady na těžbu a zpracování rud. Navíc ji lze pohánět geotermální energií, což představuje obrovskou úsporu i snížení dopadu na přírodu.

Sopky mohou být zdrojem cenných kovů. Ilustrační foto: Unsplash

Vědci z oboru vulkanologie, hydrodynamického modelování, geochemie, geofyziky a vysokoteplotních experimentů tak navrtali několik geotermálních systémů po celém světě, aby potvrdili své domněnky o roztocích bohatých na soli. Díky tomu, že se spící sopky nacházejí napříč planetou, nebyla by těžba kovů výsadou jen pár vybraných států, které disponují jejich zásobami ve formě rud.

Největší výzvou bude technologické provedení těžby, jelikož teploty přesahují 450 stupňů Celsia. Sopečné roztoky jsou navíc silně korozivní a rychle zanášejí potrubí. Prvního roztokového dolu se tak dočkáme nejdříve za pět až patnáct let v závislosti na pokroku vědy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…