Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snadno rozložitelné roušky jsou na světě. Vyvinuli je čeští vědci

Zleva: Jiří Chvojka a Petr Louda s novým materiálem z kyseliny polymléčné. Foto: se svolením Technické univerzity v Liberci

Roušky z materiálu, který se v přírodě rychle rozloží, by mohly být úlevou pro naši planetu. Právě ústenky se teď totiž po boku plastových odpadků povalují na zemi nejčastěji. To by se díky vědcům z Technické univerzity v Liberci (TUL) mělo změnit.

Kyselinu polymléčnou, ze které je nový typ roušky vyroben, odborníci zpracovávají elektrostatickým zvlákňováním. Vzniká tak nanotextilie, která je pro výrobu nových roušek výchozím materiálem. „Nyní nanomateriál vrstvíme na sebe tak, aby rouška účinně filtrovala a zároveň aby se v ní dalo pohodlně dýchat,“ upřesnil Jiří Chvojka, vedoucí katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní. Z kyseliny polymléčné lze přitom vyrobit i gumičky k rouškám, čímž se redukuje použití dalšího plastu. Práce na snadno odbouratelném materiálu zabrala vědcům z TUL asi rok.

„Je to látka, kterou důvěrně zná i naše tělo. Kyselina mléčná (jejímž dalším řetězcem je kyselina polymléčná, pozn. redakce) se nám při větší námaze běžně vyplavuje ze svalů, čímž brání jejich přetížení. Tělo ji umí snadno odbourat a stejně tak i příroda. Po použití můžete takovou roušku s klidem hodit na kompost,“ řekl Petr Louda, vedoucí katedry materiálu Fakulty strojní TUL. „Polypropylen, který je hlavním materiálem většiny běžně vyráběných chirurgických roušek nebo respirátorů, se v přírodě rozkládá desítky a možná i stovky let. S kyselinou mléčnou jsme o řád rychlejší. Podstatné je ovšem prostředí. Především množství slunečního záření, vlhkost a působení organismů. Rouška z kyseliny mléčné pohozená do stínu v lese pod kámen se bude rozkládat také velmi dlouho,“ podotkl Louda.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…