Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bhútán je ekologickou inspirací. Jako jediný na světě se chlubí uhlíkovou neutralitou

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Ačkoli řada environmentálních vynálezů pochází ze západních zemí, inspiraci, jak se správně chovat k přírodě, lze najít i v jiných částech světa. Příkladem je jihoasijský stát Bhútán, jenž byl v loňském roce jako jediný uhlíkově neutrálním.

Rozlohou se Bhútánské království rovná necelé polovině České republiky, obyvatel zde však žije jen asi tři čtvrtě milionu. Také proto tu loni lidé vypustili do ovzduší pouze 2,2 milionů tun oxidu uhličitého. Místní stromy, které zaujímají až 70 procent země, pak absorbovaly více než třikrát větší množství tohoto plynu, a tak se Bhútán může pochlubit uhlíkovou neutralitou.

Tohoto úspěchu však nedosáhl pouze díky svému bohatému zalesnění a nízkému osídlení. Země ležící na okraji himalájských hor již řadu let provádí kroky, které vedou k dlouhodobé udržitelnosti a životu v souladu s přírodou. Patří mezi ně třeba zákaz vývozu dřevěných klád, nahrazování elektřiny vyrobené z fosilních paliv hydroelektrárnami nebo změna v ústavě, která stanovila, že podíl lesů v zemi nesmí klesnout pod 60 procent.

Stromy zaujímají až 70 procent rozlohy Bhútánu. Ilustrační foto: Unsplash

Bhútán má ambiciózní plány i do budoucna

Stát však hodlá ve své environmentální cestě pokračovat i nadále a do roku 2030 chce dosáhnout nulových hodnot emisí skleníkových plynů. V plánu je tak například nahradit co nejvíce klasických aut elektromobily. Venkovským farmářům vláda také poskytuje bezplatnou elektřinu, aby nebyli nuceni kácet stromy a využívat dřevo k vaření či topení. V neposlední řadě zde lidé ve velkém sází nové stromy – důkazem je i světový rekord dosažený v roce 2015, kdy místní dobrovolníci dokázali za pouhou hodinu zasadit téměř 50 tisíc stromů.

K pozitivnímu environmentálnímu dopadu přispívá také takzvaná Zero Waste Hour, v překladu hodina nulového odpadu. Ta je vyhlášena vždy druhý den v měsíci a spočívá v tom, že všichni obyvatelé, ať už jsou ve škole, či v práci, vyjdou ven a sbírají ve svém okolí odpadky. Do roku 2030 chce totiž země dosáhnout i takzvané Zero Waste Society, tedy společnosti s nulovým odpadem.

Zdroje: gvi.co.uk, borgenmagazine.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…