Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak správně zacházet s léky, aby neudělaly víc škody než užitku? Farmaceuti se pouští do osvěty

Ilustrační foto: Freepik

Bolest hlavy, alergie nebo teplota – po rychlém pomocníkovi v podobě tabletky někdy sáhne většina z nás. Při nesprávné kombinaci si ale můžeme zadělat na zbytečný problém. Masarykova univerzita proto připravila nový kurz pro veřejnost, který pomáhá nesprávnému užívání léků předcházet.

Řada lidí dělá chybu už při skladování léčiv. Správné uchovávání přitom zaručuje jejich účinnost a bezpečnost. Některé léky je potřeba uložit do chladničky, jiným vyhovuje pokojová teplota mezi 25 až 30 stupni Celsia. Každý medikament má tuto informaci uvedenou v příbalovém letáku. Zároveň by ji měl při vydávání léčiva poskytnout lékárník.

Nejen skladování léků se věnuje nový kurz, jehož prostřednictvím chtějí farmaceuti zlepšit povědomí veřejnosti o správném nakládání s léčivy. Hlavní motivací je naučit běžné uživatele, jak s léky zacházet, aby se zmírnily jejich negativní dopady na lidské zdraví a životní prostředí. „Naším hlavním cílem je upozornit zejména mladé lidi, kteří jsou ochotni měnit své návyky, na rizika spojená s nesprávným zacházením s léčivy a ukázat jim, jak lze těmto rizikům předcházet a do budoucna jim i zabránit,“ řekla přednostka Ústavu chemických léčiv Radka Opatřilová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…