Bolest hlavy, alergie nebo teplota – po rychlém pomocníkovi v podobě tabletky někdy sáhne většina z nás. Při nesprávné kombinaci si ale můžeme zadělat na zbytečný problém. Masarykova univerzita proto připravila nový kurz pro veřejnost, který pomáhá nesprávnému užívání léků předcházet.
Řada lidí dělá chybu už při skladování léčiv. Správné uchovávání přitom zaručuje jejich účinnost a bezpečnost. Některé léky je potřeba uložit do chladničky, jiným vyhovuje pokojová teplota mezi 25 až 30 stupni Celsia. Každý medikament má tuto informaci uvedenou v příbalovém letáku. Zároveň by ji měl při vydávání léčiva poskytnout lékárník.
Nejen skladování léků se věnuje nový kurz, jehož prostřednictvím chtějí farmaceuti zlepšit povědomí veřejnosti o správném nakládání s léčivy. Hlavní motivací je naučit běžné uživatele, jak s léky zacházet, aby se zmírnily jejich negativní dopady na lidské zdraví a životní prostředí. „Naším hlavním cílem je upozornit zejména mladé lidi, kteří jsou ochotni měnit své návyky, na rizika spojená s nesprávným zacházením s léčivy a ukázat jim, jak lze těmto rizikům předcházet a do budoucna jim i zabránit,“ řekla přednostka Ústavu chemických léčiv Radka Opatřilová.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…