Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Onemocnění plic odhalí za pár vteřin. Tvůrci české aplikace ji zdarma nabídnou ministerstvu

Ilustrační foto: Freepik

Umělá inteligence slaví další úspěch. Studenti z Brna zjistili, jak ji využít při diagnostice onemocnění plic. Aplikace vyhodnotí rentgenový snímek a urychlí stanovení diagnózy. Její tvůrci věří, že o ni bude v lékařském prostředí zájem.

Manželé Karolína a Daniel Kvakovi jsou studenti Masarykovy univerzity. V souvislosti s epidemií koronaviru se rozhodli českému zdravotnictví pomoci tím, co umí nejlépe. Svůj volný čas mimo studium a dokončování diplomové práce využili k vytrénování neuronové sítě, která dokáže detekovat plicní onemocnění z rentgenových snímků.

Právě rentgen hrudníku je jedním z nástrojů pro včasné odhalení a následné vyhodnocení výskytu plicních onemocnění. V době, kdy je důležitá rychlost a spolehlivost výsledků, zejména u pacientů pozitivních na covid, přijdou vhod aplikace, které usnadňují práci zdravotníkům a urychlují vyhodnocení toho, co rentgen ukazuje.

Aplikace usnadní vyhodnocení rentgenového snímku. Ilustrační foto: Pixabay

Srdcem algoritmu, který Daniel vytvořil, je hluboká reziduální síť Lobe ResNet-50 V2. „Je to druh konvoluční neuronové sítě, jež slouží k extrakci příznaků z obrazových souborů. Výsledný model nese podobu nenáročné standalone aplikace, do které stačí pouze nahrát snímky, klidně i stovky najednou. Síť navíc nemusí být připojena k internetu,“ popsal aplikaci Daniel. S její pomocí určí za pár vteřin diagnózu pacienta třeba i obvodní lékař, a to včetně procentní přesnosti odhadu. Projekt chtějí Kvakovi zdarma nabídnout k využití ministerstvu zdravotnictví, výzkumným ústavům, potažmo i jednotlivým nemocnicím.

Zdroj: MUNI

Související články

Zaručeně zlepší den

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…