Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Onemocnění plic odhalí za pár vteřin. Tvůrci české aplikace ji zdarma nabídnou ministerstvu

Ilustrační foto: Freepik

Umělá inteligence slaví další úspěch. Studenti z Brna zjistili, jak ji využít při diagnostice onemocnění plic. Aplikace vyhodnotí rentgenový snímek a urychlí stanovení diagnózy. Její tvůrci věří, že o ni bude v lékařském prostředí zájem.

Manželé Karolína a Daniel Kvakovi jsou studenti Masarykovy univerzity. V souvislosti s epidemií koronaviru se rozhodli českému zdravotnictví pomoci tím, co umí nejlépe. Svůj volný čas mimo studium a dokončování diplomové práce využili k vytrénování neuronové sítě, která dokáže detekovat plicní onemocnění z rentgenových snímků.

Právě rentgen hrudníku je jedním z nástrojů pro včasné odhalení a následné vyhodnocení výskytu plicních onemocnění. V době, kdy je důležitá rychlost a spolehlivost výsledků, zejména u pacientů pozitivních na covid, přijdou vhod aplikace, které usnadňují práci zdravotníkům a urychlují vyhodnocení toho, co rentgen ukazuje.

Aplikace usnadní vyhodnocení rentgenového snímku. Ilustrační foto: Pixabay

Srdcem algoritmu, který Daniel vytvořil, je hluboká reziduální síť Lobe ResNet-50 V2. „Je to druh konvoluční neuronové sítě, jež slouží k extrakci příznaků z obrazových souborů. Výsledný model nese podobu nenáročné standalone aplikace, do které stačí pouze nahrát snímky, klidně i stovky najednou. Síť navíc nemusí být připojena k internetu,“ popsal aplikaci Daniel. S její pomocí určí za pár vteřin diagnózu pacienta třeba i obvodní lékař, a to včetně procentní přesnosti odhadu. Projekt chtějí Kvakovi zdarma nabídnout k využití ministerstvu zdravotnictví, výzkumným ústavům, potažmo i jednotlivým nemocnicím.

Zdroj: MUNI

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili pohřebiště u Olomouce

Živé sekačky vyrážejí do terénu častěji než stroje

Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens

V Hongkongu poprvé objevili pozůstatky dinosaura

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…