Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně si posvítí na zdravotní gramotnost Romů. Osvětový projekt jim má prodloužit život

Ilustrační foto: Depositphotos

Průměrný věk dožití je mezi romskými muži jen 57 let a u žen 65 let. Oproti průměrné populaci je to o 18 roků méně. Projekt Saste Roma (Zdraví Romové) má za cíl zvýšit jejich zdravotní gramotnost a informovanost o nejzávažnějších onemocněních.

Projekt bude zaměřený na prevenci těžkých nemocí ve vyloučených lokalitách. „Pokryjeme ta nejzávažnější onemocnění, ať už jde o cerebrovaskulární, kardiovaskulární, onkologické či duševní choroby,“ přiblížila obsah Hana Maršálková, vedoucí Saste Roma. Má to své odůvodnění. Oproti běžné populaci trpí Romové dvakrát častěji více než jedním závažným onemocněním. Mnohdy je to kvůli malému povědomí o vlastním zdraví a nedostatku informací o změně životního stylu. K tomuto kroku lidem chybí podpora nebo se stydí navštívit lékaře.

Kampaň poběží na několika frontách. Bude zahrnovat informační brožury, ale také kontaktní kulturní akce a on-line platformy, jako je e-learning a mobilní aplikace. Na iniciativě pracuje expertní tým 40 odborníků z řad lékařů, pedagogů nebo expertů na vyloučené lokality. Zapojí se i terénní pracovníci ze Státního zdravotního ústavu, Krajské hygienické stanice či organizací, které s romskými komunitami pracují. Část projektu se bude věnovat také školákům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…