V důsledku pandemie vzrostl počet uživatelů Zoomu a dalších programů pro online setkávání. Denně se uskuteční stovky milionů videohovorů. Kvůli zvýšeným nárokům na kognitivní schopnosti však online hovory mohou být zdrojem nadměrného vyčerpání.
Novým fenoménem, takzvaným vyčerpáním ze Zoomu, se zabývají vědci ze Stanfordské laboratoře virtuální lidské interakce. Ve své studii zveřejněné v časopise Technology, Mind and Behavior představili čtyři příčiny nadměrného vyčerpání, které je spojené s používáním Zoomu. Zároveň nastínili několik doporučení, jak se této únavy efektivně zbavit.
Za běžných okolností si lidé během schůzek či přednášek píšou poznámky, střídavě sledují řečníka a další objekty v místnosti. Při online videohovorech jsou však nuceni k dlouhodobému očnímu kontaktu a ostatní uživatelé se jim navíc zobrazují v nepřiměřené velikosti a blízkosti. Náš mozek takovou blízkost interpretuje jako stav ohrožení či intimity.
Tip: Je dobré zmenšit si okno Zoomu v poměru k obrazovce tak, aby měly obličeje menší velikost. Svůj osobní prostor můžeme zvětšit také použitím externí klávesnice.
„Je to jako kdyby nás někdo v reálném životě pronásledoval se zrcadlem,“ uvedl autor studie Jeremy Bailenson. Neustále pozorovat vlastní obraz není zdravé. Videohovory proto mohou být velmi stresující kvůli zvýšené tendenci k sebekritice při konstantním sledování sebe sama.
Tip: Pravým kliknutím na svůj obrázek mohou uživatelé skrýt náhled sebe sama.
Online schůzky dramaticky omezují naši mobilitu. V běžném pracovním prostředí se lidé přesouvají z místa na místo či přecházejí po místnosti. Při videohovorech jsou naopak nuceni setrvat v jedné pozici poměrně dlouhou dobu, což je vyčerpávající pro tělo i mozek. Studie navíc už v minulosti prokázaly, že s pohybem vzrůstají i kognitivní schopnosti.
Tip: Externí kamera poskytne více prostoru k pohybu a k napodobení normálního pracovního prostředí. Pokud to povaha hovoru umožňuje, je dobré čas od času kameru vypnout a rozhýbat se.
Kognitivní zátěž je u videohovorů mnohem vyšší než při běžné komunikaci. Není se tedy čemu divit, když se z online schůzek cítíme být unavení. Schopnost vysílat a rozeznávat nonverbální signály je na Zoomu značně omezená. Uživatelé musí přemýšlet nad každým gestem, a to i proto, že jednotlivá gesta v online prostředí mohou nést jiný význam než v osobní komunikaci.
Tip: Zde je opět vhodné občas vypnout kameru a ponechat si pouze zvukové připojení.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …