Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Levandule zkrášlí a provoní nejen vaši zahradu. Foto: Pixabay

Nádherná vůně, krásná barva i ráj včel a čmeláků, to je oblíbená zahradní rostlina levandule. Kvete celé léto a pokud ji necháte růst, budete mít nekonečně úrody. Co se z levandule dá udělat dobrého a prospěšného a jak se o ni postarat po odkvětu?

Levandule už začíná pomalu odkvétat, a tak máte poslední možnost z ní vytvořit něco na zub nebo pěknou dekoraci. Možností, jak ji zužitkovat, je nesčetně a něco by vás možná ani nenapadlo.

Krásné dekorace

Levandule nejen nádherně voní, má také uklidňující účinky a odhání šatní moly. Můžete si ji tedy nasušit a z květů vytvořit náplň do polštářků, které rozvěsíte po domě nebo umístíte do šatní skříně. Velmi často se také z usušených svazků dělá dekorace, dokonce si můžete vytvořit i levandulový věnec.

Pokud jste zručnější, pusťte se do své vlastní levandulové kosmetiky nebo svíček. Levandule je skvělá i jako přírodní repelent proti klíšťatům i komárům. Meze se nápadům opravdu nekladou.

Levandulové mýdlo bude krásným dárkem pro vaše blízké. Foto: Pixabay

Radši něco na zub?

Levandule vám skvěle provoní kdejakou dobrotu, zpravidla se celé kvítky přidávají do sušenek, dělá se z nich sirup, džem, zmrzlina nebo je jen tak vhodíte do karafy s vodou. Někdo levanduli suší na později jako koření, které kromě sladkostí použije také do krémů nebo i klidně do marinády na maso. Můžete také nasypat pár sušených květů do cukřenky, bude pak krásně vonět.

Vyzkoušejte třeba i čaj, podle všeho tlumí bolest hlavy, zmírňuje špatnou náladu a pomáhá nám spát. Oblíbený je také levandulový olej nebo ocet, ať už v kuchyni, nebo jako kosmetika. Oboje vytvoříte velmi jednoduše.

Levandulový olej nebo ocet vydrží dlouho a dá se použít v kuchyni i jako kosmetika. Foto: Pixabay

Jak se o levanduli postarat na konci sezóny

Aby vám krásně kvetla i další rok, je potřeba se o ni dobře postarat po odkvětu. Zbylé květy zastřihněte hned u stonků a zbytek ostříhejte nad úrovní lístků, které nově vyrašily na jaře. Není nutná žádná jiná speciální péče, jen si dejte pozor, abyste levanduli nikdy nestříhali až do dřeva, z toho by se už nemusela vzpamatovat.

Na jaře se pak doporučuje ještě jeden ořez zmrzlých částí po zimě. Ideální je rostlinu také ostříhat do kulata, což jí velmi svědčí. Můžete tedy zkrátit všechny větvičky klidně až o jednu třetinu, je však třeba, aby na rostlině zůstalo alespoň pár vyrašených pupenů.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Inspirace

Český pár pomáhá ghanským ženám díky výrobě organické kosmetiky

Z domova

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirace

Týdenní mytí uvolňuje do vody škodlivé mikroplasty: zde je návod, jak tomu zabránit

Společnost

5 rad, jak vstoupit do nového roku úspěšně

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…