Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Levandule zkrášlí a provoní nejen vaši zahradu. Foto: Pixabay

Nádherná vůně, krásná barva i ráj včel a čmeláků, to je oblíbená zahradní rostlina levandule. Kvete celé léto a pokud ji necháte růst, budete mít nekonečně úrody. Co se z levandule dá udělat dobrého a prospěšného a jak se o ni postarat po odkvětu?

Levandule už začíná pomalu odkvétat, a tak máte poslední možnost z ní vytvořit něco na zub nebo pěknou dekoraci. Možností, jak ji zužitkovat, je nesčetně a něco by vás možná ani nenapadlo.

Krásné dekorace

Levandule nejen nádherně voní, má také uklidňující účinky a odhání šatní moly. Můžete si ji tedy nasušit a z květů vytvořit náplň do polštářků, které rozvěsíte po domě nebo umístíte do šatní skříně. Velmi často se také z usušených svazků dělá dekorace, dokonce si můžete vytvořit i levandulový věnec.

Pokud jste zručnější, pusťte se do své vlastní levandulové kosmetiky nebo svíček. Levandule je skvělá i jako přírodní repelent proti klíšťatům i komárům. Meze se nápadům opravdu nekladou.

Levandulové mýdlo bude krásným dárkem pro vaše blízké. Foto: Pixabay

Radši něco na zub?

Levandule vám skvěle provoní kdejakou dobrotu, zpravidla se celé kvítky přidávají do sušenek, dělá se z nich sirup, džem, zmrzlina nebo je jen tak vhodíte do karafy s vodou. Někdo levanduli suší na později jako koření, které kromě sladkostí použije také do krémů nebo i klidně do marinády na maso. Můžete také nasypat pár sušených květů do cukřenky, bude pak krásně vonět.

Vyzkoušejte třeba i čaj, podle všeho tlumí bolest hlavy, zmírňuje špatnou náladu a pomáhá nám spát. Oblíbený je také levandulový olej nebo ocet, ať už v kuchyni, nebo jako kosmetika. Oboje vytvoříte velmi jednoduše.

Levandulový olej nebo ocet vydrží dlouho a dá se použít v kuchyni i jako kosmetika. Foto: Pixabay

Jak se o levanduli postarat na konci sezóny

Aby vám krásně kvetla i další rok, je potřeba se o ni dobře postarat po odkvětu. Zbylé květy zastřihněte hned u stonků a zbytek ostříhejte nad úrovní lístků, které nově vyrašily na jaře. Není nutná žádná jiná speciální péče, jen si dejte pozor, abyste levanduli nikdy nestříhali až do dřeva, z toho by se už nemusela vzpamatovat.

Na jaře se pak doporučuje ještě jeden ořez zmrzlých částí po zimě. Ideální je rostlinu také ostříhat do kulata, což jí velmi svědčí. Můžete tedy zkrátit všechny větvičky klidně až o jednu třetinu, je však třeba, aby na rostlině zůstalo alespoň pár vyrašených pupenů.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Zaručeně zlepší den

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…