Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

3 minuty radosti
Pokud nic nenahmatáte, máme radost! Zdroj fotografie: Loono

Říjen je mezinárodním měsícem prevence rakoviny prsu. Pokud jste ještě nezačali, teď je ten správný čas. Jedinou cestou k včasnému odhalení nádoru jsou totiž pravidelná preventivní vyšetření. Jak na to a proč se není čeho bát radí nezisková organizace Loono.

Nejdůležitější jsou pravidelná samovyšetření. Zdroj fotografie: Loono

Rakovina prsu se v 75 procentech případů projevuje jako nebolestivá hmatná bulka. Doprovázet ji může úbytek na váze, nechutenství nebo bolesti v kostech. Po dosažení 45. roku života by ženy měly navštěvovat preventivní vyšetření v mamografických centrech každé dva roky. Kromě zdravého životního stylu je ale základem prevence v každém věku hlavně samovyšetření.

Organizace poskytuje zdarma edukační materiály na svém webu a sociálních sítích. Zdroj fotografie: Loono

Desatero samovyšetření podle Loono

  1. Sahejte si na ně každý měsíc. Nejlepší to je 5. až 10. den od začátku menstruace. Pokud menstruaci nemáte, vyberte si jakýkoliv den v měsíci.
  2. Mrkněte na ně do zrcadla. Jsou stejná jako minule? TIP: Zvedněte ruce nad hlavu a prohlédněte si je znovu.
  3. Všímejte si. Sledujte změny prsou, jako jsou výtok z bradavky, změna kůže prsu, změna tvaru bradavky, změna tvaru prsu a změna velikosti prsu. 
  4. Sáhněte si na ně. Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.
  5. Prohmatejte je celá. Od klíční kosti až do podpaží až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.
  6. Vyšetřujte vždy opačnou rukou. Levou rukou prohmatávejte pravé prso a naopak. TIP: Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.
  7. A na závěr odměna! Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla.
  8. Když nic nenahmatáte, to máme radost! Tak si na ně sáhněte zase za měsíc.
  9. Když něco nahmatáte, nepanikařte. Nestyďte se a nehledejte rady na internetu, ale začněte jednat! Ihned a osobně navštivte praktického lékaře nebo gynekologa. Ten vám vystaví žádanku na odborné vyšetření.
Loono vzdělává veřejnost prostřednictvím kampaní #prsakoule, #doledobry nebo #zijessrdcem. Zdroj fotografie: Loono

Loono je tým mladých lékařů a mediků, který vzdělává veřejnost kampaněmi na prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění a reprodukčního zdraví. Šíří osvětu ve firmách, školách i na festivalech pořádáním školení, workshopů a diskusí na téma prevence. Zároveň zveřejňují zdarma dostupné materiály na svém webu a sociálních sítích. „Lidi nestrašíme statistikami, ale snažíme se, aby je prevence bavila. Proto si myslím, že k nám mohou zavítat i ženy, kterým je téma prevence nepříjemné,“ řekla tisková mluvčí Loono Kateřina Svobodová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory