Čeští vědci slaví další úspěch. Nový objev je dobrou zprávou pro planetu zatíženou změnami klimatu. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti odhalil u některých stromů gen sucha. Vědci díky tomu dokážou vypěstovat dřeviny odolnější vůči nedostatku vláhy, informoval server České noviny.
„Čteme genomy stromů. Hledáme gen, který řídí procesy ovlivňující odolnost stromů vůči suchu, což je velmi důležité. Už jsme schopni u některých druhů dřevin identifikovat v genovém řetězci konkrétní sekvenci, která je zodpovědná za řízení odolnosti vůči suchu,“ uvedl vedoucí lesnického informačního centra Jan Řezáč na Lesnickém dni v hlubockém Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství. Gen sucha je zásadní pro výsadbu. Vědci dokážou třeba u smrku ztepilého vybrat jedince odolné vůči suchu. Jejich šance na přežití v horkých obdobích je vyšší než u stromů, které tento gen nemají.
Výzkumníci řeší i záchranu lesů po invazi kůrovcem. Ústav proto spustil projekt, kdy hledá nejlepší směs dřevin pro zalesnění holin po kůrovcové kalamitě. S Arcibiskupstvím pražským se snaží vědci zachránit duby na vltavských stráních. „Ztratily reprodukční schopnost, neobnovují se. Zkoušíme genetické metody, jak je, zjednodušeně řečeno, naklonovat,“ řekl Řezáč.
Zdroj: České noviny, Radio Wave
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…