Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na odolnější dřeviny? Vědci objevili způsob, který usnadní jejich pěstování

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Čeští vědci slaví další úspěch. Nový objev je dobrou zprávou pro planetu zatíženou změnami klimatu. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti odhalil u některých stromů gen sucha. Vědci díky tomu dokážou vypěstovat dřeviny odolnější vůči nedostatku vláhy, informoval server České noviny.

„Čteme genomy stromů. Hledáme gen, který řídí procesy ovlivňující odolnost stromů vůči suchu, což je velmi důležité. Už jsme schopni u některých druhů dřevin identifikovat v genovém řetězci konkrétní sekvenci, která je zodpovědná za řízení odolnosti vůči suchu,“ uvedl vedoucí lesnického informačního centra Jan Řezáč na Lesnickém dni v hlubockém Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství. Gen sucha je zásadní pro výsadbu. Vědci dokážou třeba u smrku ztepilého vybrat jedince odolné vůči suchu. Jejich šance na přežití v horkých obdobích je vyšší než u stromů, které tento gen nemají.

Výzkumníci řeší i záchranu lesů po invazi kůrovcem. Ústav proto spustil projekt, kdy hledá nejlepší směs dřevin pro zalesnění holin po kůrovcové kalamitě. S Arcibiskupstvím pražským se snaží vědci zachránit duby na vltavských stráních. „Ztratily reprodukční schopnost, neobnovují se. Zkoušíme genetické metody, jak je, zjednodušeně řečeno, naklonovat,“ řekl Řezáč. 

Zdroj: České noviny, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…