Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Vědci přišli se zajímavým poznatkem. Netopýři jsou půvabní letci, kteří plní v přírodě unikátní funkci – jsou to totiž nedocenitelní pomocníci. Chrání například mladé stromky před poškozením hmyzem, uvedl server Earth.

Výzkumníci z University of Illinois Urbana-Champaign díky studii zjistili, že netopýři hrají zásadní roli při udržování růstu lesů tím, že pomáhají chránit mladé stromy před škůdci. Podle odborníků bychom bez netopýrů, kteří hmyz loví a drží jeho populaci pod kontrolou, těžce zabránili jeho šíření. Škůdci by tak nadělali třikrát až devětkrát větší škody.

Vědci provedli experiment, kdy postavili v lese pletivo, aby zamezili přístup netopýrům, kteří oblast hojně navštěvují. Ptáci se mohli do lokality dostat volně. Následně odborníci měřili na místě množství přítomného hmyzu. Analýza odhalila, že v místech, kam se nemohli netopýři dostat, ho bylo třikrát více.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Ecology

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…