Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci znají řešení, které zachrání ovoce před suchem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jak se zachránit před klimatickými změnami? Vědci nelení a vzhledem k tomu, že sucha jsou kvůli změně klimatu stále častější, snaží se objevit nové způsoby, jak pomoci rostlinám přizpůsobit se dlouhodobému stresu z nedostatku vody. Jak uvedl server Earth a odborný časopis Plant Physiology, vypadá to, že nyní kápli na možné řešení.

Odborníci dokázali určit geny, které by mohly v budoucnu pomoci šlechtitelům rostlin vyvinout plody, jež budou odolnější vůči suchu. „Podařilo se nám identifikovat geny, které se podílejí na reakci na stres z nedostatku vody v plodech rajčat,“ uvedla hlavní autorka studie Carmen Catalá ze společnosti Boyce Thompson Institute, která výzkum ve spolupráci s Cornell University zastřešuje. „Nyní můžeme začít vybírat geny, které by mohly pomoci šlechtitelům vyvinout ovoce, které se dokáže přizpůsobit podmínkám sucha. To se týká nejen rajčat, ale i hroznů, jablek a dalšího ovoce,“ doplnila Catalá.

Vědci zkoumali geny v různých částech rajčat, jako jsou třeba listy, semena a další. Jednalo se jak o rostoucí, tak zralé ovoce, přičemž byly sledovány čtyři různé podmínky vodního stresu (žádný, mírný, střední a silný). Zjištění naznačují, že rajčata by mohla být „vycvičena“, aby byla odolnější vůči budoucím suchům. „Když jsme zaseli semena z rostlin vystavených stresu, zjistili jsme, že jejich sazenice se lépe zotavují z vodního stresu ve srovnání se sazenicemi z rajčat, která stresu vystavena nebyla,“ uvedl jeden z autorů studie Philippe Nicolas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…