Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci znají řešení, které zachrání ovoce před suchem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jak se zachránit před klimatickými změnami? Vědci nelení a vzhledem k tomu, že sucha jsou kvůli změně klimatu stále častější, snaží se objevit nové způsoby, jak pomoci rostlinám přizpůsobit se dlouhodobému stresu z nedostatku vody. Jak uvedl server Earth a odborný časopis Plant Physiology, vypadá to, že nyní kápli na možné řešení.

Odborníci dokázali určit geny, které by mohly v budoucnu pomoci šlechtitelům rostlin vyvinout plody, jež budou odolnější vůči suchu. „Podařilo se nám identifikovat geny, které se podílejí na reakci na stres z nedostatku vody v plodech rajčat,“ uvedla hlavní autorka studie Carmen Catalá ze společnosti Boyce Thompson Institute, která výzkum ve spolupráci s Cornell University zastřešuje. „Nyní můžeme začít vybírat geny, které by mohly pomoci šlechtitelům vyvinout ovoce, které se dokáže přizpůsobit podmínkám sucha. To se týká nejen rajčat, ale i hroznů, jablek a dalšího ovoce,“ doplnila Catalá.

Vědci zkoumali geny v různých částech rajčat, jako jsou třeba listy, semena a další. Jednalo se jak o rostoucí, tak zralé ovoce, přičemž byly sledovány čtyři různé podmínky vodního stresu (žádný, mírný, střední a silný). Zjištění naznačují, že rajčata by mohla být „vycvičena“, aby byla odolnější vůči budoucím suchům. „Když jsme zaseli semena z rostlin vystavených stresu, zjistili jsme, že jejich sazenice se lépe zotavují z vodního stresu ve srovnání se sazenicemi z rajčat, která stresu vystavena nebyla,“ uvedl jeden z autorů studie Philippe Nicolas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…