Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit pocitu osamělosti? Vědci zjistili, co pomáhá

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Poslední roky jsou náročné. Většina lidí se cítí mnohem osaměleji než kdy dříve. Jak s pocitem samoty zatočit v časech, které nepřejí shlukování lidí? Tým výzkumníků přišel s řešením. Podle nich může tento problém zejména ve městech řešit větší dostupnost kontaktu s přírodou.

Jedná se o vůbec první studii, která se zabývá tím, jak může životní prostřední působit na pocit osamělosti. Vědci při zkoumání využili data získaná v reálném čase prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Nechtěli spoléhat na vzpomínky lidí týkající se jejich pocitů v minulosti, protože výlety do historie v naší mysli bývají často zkreslené. Výzkum zjistil, že když měli lidé možnost vidět stromy nebo nebe či poslouchat ptáky, pocity osamělosti klesly o 28 procent. Osamělost dále snižoval pocit sociálního začlenění, a to o 21 procent. Při kombinaci sociálního začlenění a zároveň kontaktu s přírodou to bylo dokonce o 39 procent.

Podle vědců by v hustě obydlených městech měla být zavedena konkrétní opatření, která zajistí jak sociální začlenění, tak kontakt s přírodou. Proběhla už řada výzkumů, které zjistily, že čas strávený v přírodě zvyšuje pohodu, například procházky po lesích ušetří Spojenému království ročně nejméně 185 milionů liber za léčení psychických problémů. Zelená místa ve městech by mohla snížit osamělost posílením pocitu sounáležitosti nebo poskytnutím většího množství příležitostí k socializaci.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Formovací stroje na olomoucké tvarůžky slaví jubilejních sto let

Objevte skryté klenoty: Kam na netradiční Last Minute dovolenou v roce 2024?

Už víme, jak se Egypťanům podařilo postavit pyramidy

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…