Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit pocitu osamělosti? Vědci zjistili, co pomáhá

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Poslední roky jsou náročné. Většina lidí se cítí mnohem osaměleji než kdy dříve. Jak s pocitem samoty zatočit v časech, které nepřejí shlukování lidí? Tým výzkumníků přišel s řešením. Podle nich může tento problém zejména ve městech řešit větší dostupnost kontaktu s přírodou.

Jedná se o vůbec první studii, která se zabývá tím, jak může životní prostřední působit na pocit osamělosti. Vědci při zkoumání využili data získaná v reálném čase prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Nechtěli spoléhat na vzpomínky lidí týkající se jejich pocitů v minulosti, protože výlety do historie v naší mysli bývají často zkreslené. Výzkum zjistil, že když měli lidé možnost vidět stromy nebo nebe či poslouchat ptáky, pocity osamělosti klesly o 28 procent. Osamělost dále snižoval pocit sociálního začlenění, a to o 21 procent. Při kombinaci sociálního začlenění a zároveň kontaktu s přírodou to bylo dokonce o 39 procent.

Podle vědců by v hustě obydlených městech měla být zavedena konkrétní opatření, která zajistí jak sociální začlenění, tak kontakt s přírodou. Proběhla už řada výzkumů, které zjistily, že čas strávený v přírodě zvyšuje pohodu, například procházky po lesích ušetří Spojenému království ročně nejméně 185 milionů liber za léčení psychických problémů. Zelená místa ve městech by mohla snížit osamělost posílením pocitu sounáležitosti nebo poskytnutím většího množství příležitostí k socializaci.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Atmosféra Venuše inspirovala výzkumníky k vývoji nové technologie, která zabraňuje znečištění ovzduší

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…