Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit pocitu osamělosti? Vědci zjistili, co pomáhá

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Poslední roky jsou náročné. Většina lidí se cítí mnohem osaměleji než kdy dříve. Jak s pocitem samoty zatočit v časech, které nepřejí shlukování lidí? Tým výzkumníků přišel s řešením. Podle nich může tento problém zejména ve městech řešit větší dostupnost kontaktu s přírodou.

Jedná se o vůbec první studii, která se zabývá tím, jak může životní prostřední působit na pocit osamělosti. Vědci při zkoumání využili data získaná v reálném čase prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Nechtěli spoléhat na vzpomínky lidí týkající se jejich pocitů v minulosti, protože výlety do historie v naší mysli bývají často zkreslené. Výzkum zjistil, že když měli lidé možnost vidět stromy nebo nebe či poslouchat ptáky, pocity osamělosti klesly o 28 procent. Osamělost dále snižoval pocit sociálního začlenění, a to o 21 procent. Při kombinaci sociálního začlenění a zároveň kontaktu s přírodou to bylo dokonce o 39 procent.

Podle vědců by v hustě obydlených městech měla být zavedena konkrétní opatření, která zajistí jak sociální začlenění, tak kontakt s přírodou. Proběhla už řada výzkumů, které zjistily, že čas strávený v přírodě zvyšuje pohodu, například procházky po lesích ušetří Spojenému království ročně nejméně 185 milionů liber za léčení psychických problémů. Zelená místa ve městech by mohla snížit osamělost posílením pocitu sounáležitosti nebo poskytnutím většího množství příležitostí k socializaci.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…