Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro planetu. Za jak dlouho se dokážou obnovit tropické pralesy?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Nejen člověk, ale i příroda má úžasné samoléčebné schopnosti. Potvrzují je výsledky nové studie. Z jejích poznatků vyplývá, že pokud se příroda ponechá bez zásahů člověka, přirozený opětovný růst přináší lepší výsledky než umělá výsadba. Jedná se o jistou naději na obnovu tohoto ekosystému.

Mezinárodní skupina devadesáti odborníků z celého světa zjistila, že tropické pralesy mají potenciál téměř zcela znovu vyrůst, pokud jsou po dobu asi dvaceti let ponechány nedotčené lidmi. Jak je to vůbec možné? Stojí za tím vícerozměrný mechanismus, kdy stará lesní flóra a fauna pomáhají růst nové generaci lesů. Jedná se o přirozený proces, kterému se říká sekundární sukcese.

Tyto přelomové informace by mohly sehrát důležitou roli při zmírňování následků klimatických změn. Zároveň by se mohlo jednat o zdroj užitečných rad, jak v této problematice dále postupovat. Získaná data také naznačují, že ještě není pozdě napravit škody, které lidstvo napáchalo svým chováním v posledních několika desetiletích. Zároveň vidíme, že není nezbytně nutné sázet další stromy. Příroda si poradí i bez nás, stačí, abychom jí nebránili.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…