Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Izraelci testují revoluční metodu léčby přerušené míchy

Naději pro ochrnuté v důsledku přerušené míchy přináší revoluční léčba, za níž stojí izraelští vědci. Funkci míchy experti z Telavivské univerzity a Izraelského technologického institutu obnovují pomocí kmenových buněk, úspěšní byli u čtyřiceti procent testovaných zvířat.

Na místo přerušení míchy vědci umístili kmenové buňky dospělého člověka ve speciální biologické konstrukci. Zraněné místo se tak podařilo obejít a pokyny z mozku dostat do zbytku těla. „Bylo úžasné vidět, že zvířata začala po dvou nebo třech týdnech znovu chodit. Začala chodit téměř normálně,“ uvedla profesorka Shulamit Levenbergová z Izraelského technologického institutu.

Ke klinickému testování na lidech povede ještě dlouhá cesta, přesto je naděje, že by nová léčba mohla zraněné vysvobodit z kolečkového křesla. Léčbu by bylo ale nutné podstoupit bezprostředně po zranění. „Naší vizí je, že na operačním sále budou zmražené buňky, které budou po přijetí pacienta s kompletně přerušenou míchou transplantovány do místa zranění a snad pacienta uzdraví,“ říká profesor Daniel Offen z Telavivské univerzity.

 

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.