Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Izraelci testují revoluční metodu léčby přerušené míchy

Naději pro ochrnuté v důsledku přerušené míchy přináší revoluční léčba, za níž stojí izraelští vědci. Funkci míchy experti z Telavivské univerzity a Izraelského technologického institutu obnovují pomocí kmenových buněk, úspěšní byli u čtyřiceti procent testovaných zvířat.

Na místo přerušení míchy vědci umístili kmenové buňky dospělého člověka ve speciální biologické konstrukci. Zraněné místo se tak podařilo obejít a pokyny z mozku dostat do zbytku těla. „Bylo úžasné vidět, že zvířata začala po dvou nebo třech týdnech znovu chodit. Začala chodit téměř normálně,“ uvedla profesorka Shulamit Levenbergová z Izraelského technologického institutu.

Ke klinickému testování na lidech povede ještě dlouhá cesta, přesto je naděje, že by nová léčba mohla zraněné vysvobodit z kolečkového křesla. Léčbu by bylo ale nutné podstoupit bezprostředně po zranění. „Naší vizí je, že na operačním sále budou zmražené buňky, které budou po přijetí pacienta s kompletně přerušenou míchou transplantovány do místa zranění a snad pacienta uzdraví,“ říká profesor Daniel Offen z Telavivské univerzity.

 

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…