Naději pro ochrnuté v důsledku přerušené míchy přináší revoluční léčba, za níž stojí izraelští vědci. Funkci míchy experti z Telavivské univerzity a Izraelského technologického institutu obnovují pomocí kmenových buněk, úspěšní byli u čtyřiceti procent testovaných zvířat.
Na místo přerušení míchy vědci umístili kmenové buňky dospělého člověka ve speciální biologické konstrukci. Zraněné místo se tak podařilo obejít a pokyny z mozku dostat do zbytku těla. „Bylo úžasné vidět, že zvířata začala po dvou nebo třech týdnech znovu chodit. Začala chodit téměř normálně,“ uvedla profesorka Shulamit Levenbergová z Izraelského technologického institutu.
Ke klinickému testování na lidech povede ještě dlouhá cesta, přesto je naděje, že by nová léčba mohla zraněné vysvobodit z kolečkového křesla. Léčbu by bylo ale nutné podstoupit bezprostředně po zranění. „Naší vizí je, že na operačním sále budou zmražené buňky, které budou po přijetí pacienta s kompletně přerušenou míchou transplantovány do místa zranění a snad pacienta uzdraví,“ říká profesor Daniel Offen z Telavivské univerzity.
Zdroj: Česká televize
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…