Naději pro ochrnuté v důsledku přerušené míchy přináší revoluční léčba, za níž stojí izraelští vědci. Funkci míchy experti z Telavivské univerzity a Izraelského technologického institutu obnovují pomocí kmenových buněk, úspěšní byli u čtyřiceti procent testovaných zvířat.
Na místo přerušení míchy vědci umístili kmenové buňky dospělého člověka ve speciální biologické konstrukci. Zraněné místo se tak podařilo obejít a pokyny z mozku dostat do zbytku těla. „Bylo úžasné vidět, že zvířata začala po dvou nebo třech týdnech znovu chodit. Začala chodit téměř normálně,“ uvedla profesorka Shulamit Levenbergová z Izraelského technologického institutu.
Ke klinickému testování na lidech povede ještě dlouhá cesta, přesto je naděje, že by nová léčba mohla zraněné vysvobodit z kolečkového křesla. Léčbu by bylo ale nutné podstoupit bezprostředně po zranění. „Naší vizí je, že na operačním sále budou zmražené buňky, které budou po přijetí pacienta s kompletně přerušenou míchou transplantovány do místa zranění a snad pacienta uzdraví,“ říká profesor Daniel Offen z Telavivské univerzity.
Zdroj: Česká televize
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…