Bylinky už začínají získávat svůj hlas i mezi renomovanými odborníky. Výzkum demence vstupuje do nové éry, protože se více zaměřuje na nalezení efektivní léčby, která minimalizuje vedlejší účinky. Vědci z Graduate School of Medicine na Metropolitní univerzitě v Osace se zaměřili na tradiční čínskou medicínu, informoval server Earth.
Zjištění jsou přinejmenším docela povzbudivá a mohou být klíčem k revolučnímu přístupu k prevenci demence. Vědci se zaměřili na sušená semena Ziziphus jujuba Miller var. spinosa , druh jujuby, který je široce používán v tradiční čínské medicíně. Tým podával extrakty horké vody ze sušených semen myším s různými chorobami – včetně Alzheimerovy choroby, frontotemporální demence, Parkinsonovy choroby a demence s Lewyho tělísky. Léčba vedla k významné obnově kognitivních a motorických funkcí. Ještě zajímavější však bylo, když byla tato semena rozdrcena na prášek a dána modelovým myším. Kognitivní funkce těchto myší se zlepšila na úroveň přesahující úroveň kontrolní skupiny. Zdá se, že prášky také potlačují buněčné stárnutí u starších myší a posílily jejich kognitivní funkce, aby odpovídaly funkcím jejich mladších protějšků.
Často nazývaná jujuba kyselá nebo vřetenová, Ziziphus jujuba Miller var. spinosa je strom, který původně pochází z východní Asie, zejména z Číny. Vyniká svými trnitými větvemi a malými oválnými plody, které se při dozrávání mění ze zelené do sytě červenohnědé. Lidé měli rostlinu v oblibě po staletí, protože se jedná o všestrannou bylinu, která je využitelná jak ve vaření, tak v lékařství.
Nejedná se přitom o první úspěšný počin výzkumného týmu ve světě tradiční medicíny. Již dříve odborníci zaznamenali zlepšení paměti a motorických funkcí u modelů myší s demencí při použití havajské byliny mamaki a čínské byliny Acorus gramineus. „Výsledky našeho výzkumu snad umožní vyvinout produkty prevence demence, které mohou lidé středního a staršího věku užívat podle vlastního uvážení,“ řekl profesor Takami Tomiyama z Graduate School of Medicine na Metropolitní univerzitě v Ósace.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…