Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hostětín získal ekologického Oskara. Jak může tato malá obec inspirovat ostatní?

Kořenová čistička odpadních vod odstartovala ekologické projekty v obci. Zdroj: archiv Centra Veronica

Může být obec se dvěma stovkami obyvatel lídrem v oblasti ekologie a udržitelnosti? Hostětín dokazuje, že ano. V letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe získala víska ze Zlínského kraje hned dvě ceny, včetně té hlavní. Podívejte se, čím může Hostětín inspirovat další obce i velká města.

Nebát se být průkopníkem

Hostětín dnes se svými ekologickými projekty sbírá ovace. Ještě v 50. letech mu přitom hrozil zánik a stavební uzávěra. „S ekologickým přístupem jsme začali již před 25 lety, když jsme vybudovali kořenovou čistírnu odpadních vod první svého druhu na východní Moravě. Čistírna odstartovala další podobné projekty, jako jsou solární panely, fotovoltaické elektrárny či šetrné veřejné osvětlení,“ řekl starosta Jaroslav Boleček. Dokazuje tak, že obce mohou bez ohledu na jejich velikost hledat ekologicky šetrná řešení a přemýšlet o funkčnosti zařízení i jejich dopadu na životní prostředí.

Hostětínský mošt ochutnal i princ Charles. Zdroj: archiv Centra Veronica

Ctít tradici a místní zdroje

Každý region je něčím jedinečný. Právě na lokální specifika je dobré nezapomínat ani při přemýšlení o nových projektech. V Hostětíně například opravili 200 let starou sušičku ovoce, která dodnes slouží svému účelu. Významným zaměstnavatelem v obci je také moštárna. V té zpracovávají ovoce z místních sadů tolik typických pro oblast Bílých Karpat. Svoji úrodu mohou do moštárny vozit i místní. Žádné jablko tak nepřijde nazmar.

Historická sušírna dodnes plní svou funkci. Zdroj: archiv Centra Veronica

Přemýšlet o využití odpadů

Při návštěvě malebné vísky ve Zlínském kraji se můžete přesvědčit o tom, že i zdánlivě nepotřebný odpad se dá efektivně využít. Oceníte to zejména v zimě. Většině domů v Hostětíně totiž zajišťuje teplo obecní výtopna na dřevní štěpku. Ta spaluje odpad z okolních pil a lesů a dle informací na stránkách obce snížila emise škodlivých látek do ovzduší o 1 500 tun emisí oxidu uhličitého ročně.

Obecní výtopna efektivně využívá odpad z pil i lesů. Zdroj: archiv Centra Veronica

Dělit se o zkušenosti

V Hostětíně si svá zjištění nechtějí nechat pro sebe. K osvětě veřejnosti, škol i ubytovaných hostů slouží místní ekologické Centrum Veronica. Nabízí exkurze po zajímavých ekologických projektech v obci, školení, semináře, konference pro odborníky i školní programy. Můžete se tu navíc ubytovat a krásy krajiny, o kterou je šetrně pečováno, si užít na vlastní kůži.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…