Může být obec se dvěma stovkami obyvatel lídrem v oblasti ekologie a udržitelnosti? Hostětín dokazuje, že ano. V letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe získala víska ze Zlínského kraje hned dvě ceny, včetně té hlavní. Podívejte se, čím může Hostětín inspirovat další obce i velká města.
Hostětín dnes se svými ekologickými projekty sbírá ovace. Ještě v 50. letech mu přitom hrozil zánik a stavební uzávěra. „S ekologickým přístupem jsme začali již před 25 lety, když jsme vybudovali kořenovou čistírnu odpadních vod první svého druhu na východní Moravě. Čistírna odstartovala další podobné projekty, jako jsou solární panely, fotovoltaické elektrárny či šetrné veřejné osvětlení,“ řekl starosta Jaroslav Boleček. Dokazuje tak, že obce mohou bez ohledu na jejich velikost hledat ekologicky šetrná řešení a přemýšlet o funkčnosti zařízení i jejich dopadu na životní prostředí.
Každý region je něčím jedinečný. Právě na lokální specifika je dobré nezapomínat ani při přemýšlení o nových projektech. V Hostětíně například opravili 200 let starou sušičku ovoce, která dodnes slouží svému účelu. Významným zaměstnavatelem v obci je také moštárna. V té zpracovávají ovoce z místních sadů tolik typických pro oblast Bílých Karpat. Svoji úrodu mohou do moštárny vozit i místní. Žádné jablko tak nepřijde nazmar.
Při návštěvě malebné vísky ve Zlínském kraji se můžete přesvědčit o tom, že i zdánlivě nepotřebný odpad se dá efektivně využít. Oceníte to zejména v zimě. Většině domů v Hostětíně totiž zajišťuje teplo obecní výtopna na dřevní štěpku. Ta spaluje odpad z okolních pil a lesů a dle informací na stránkách obce snížila emise škodlivých látek do ovzduší o 1 500 tun emisí oxidu uhličitého ročně.
V Hostětíně si svá zjištění nechtějí nechat pro sebe. K osvětě veřejnosti, škol i ubytovaných hostů slouží místní ekologické Centrum Veronica. Nabízí exkurze po zajímavých ekologických projektech v obci, školení, semináře, konference pro odborníky i školní programy. Můžete se tu navíc ubytovat a krásy krajiny, o kterou je šetrně pečováno, si užít na vlastní kůži.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…