Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Gorily, jaguáři i pralesní žabky. Čísla ohrožených druhů jsou v přírodě na vzestupu

Jaguár. Foto: Depositphotos

Díky činnosti domorodců i vládních programů se daří zvyšovat populace ohrožených druhů zvířat. Za posledních několik let se tak rozrostla například populace goril v Kongu, jaguárů v Mexiku či pralesniček žijících v Kolumbii.

Počet goril žijících ve volné přírodě se zdvojnásobil

Gorila východní nížinná je největší poddruh gorily na světě. Počet zástupců tohoto kriticky ohroženého druhu v přírodě snižuje lov i těžba coltanu používaného na součástky do mobilních telefonů. Průzkum Wildlife Conservation Society však ukázal, že v posledním místě výskytu druhu, východní Demokratické republice Kongo, se počet zástupců od roku 2016 zdvojnásobil na 6 800. „Průzkum ukazuje, že gorily i šimpanzové se územím těžby úspěšně vyhýbají,“ uvedl hlavní autor studie Andrew Plumptre.

Gorila východní nížinná. Foto: Pexels

Mexická vládní opatření pomohla růstu populace zdejších jaguárů

Mezi lety 2010 a 2018 vzrostla populace jaguárů o 800, a nyní tak čítá 4 800 jedinců. Růstu se podařilo dosáhnout díky vládním opatřením na ochranu zvířat. Jaguáry v oblasti vybíjeli především místní farmáři, jejichž dobytek se často stává obětí lovu této téměř ohrožené šelmy. Vláda proto nařídila ochranu koridorů a útočišť druhu. Výměnou za zákaz odlesňování oblastí, kde jaguáři žijí, získali farmáři elektrické ploty na ochranu svého dobytka a kompenzace od státu za úbytek způsobený lovem jaguárů.

Jaguár. Foto: Pexels

Kolumbijští domorodci bojují za záchranu jedovatých pralesniček

Pralesnička strašná je jedno z nejjedovatějších zvířat na zemi. Její jed by dokázal zabít 10 lidí. Toxiny obsažené v těle těchto drobných žab využívali po staletí domorodí lidé k lovu oštěpem. Pralesničky se proto staly v jejich domorodé kultuře Pralesnička strašná je jedno z nejjedovatějších zvířat na zemi. Její jed by dokázal zabít 10 lidí. Toxiny obsažené v těle těchto drobných žab využívali po staletí domorodí lidé k lovu oštěpem. Pralesničky se proto staly téměř uctívaným zvířetem v jejich domorodé kultuře. Existence pralesničky je však v současnosti vysoce ohrožena zemědělstvím, těžbou a ilegálním pěstováním koky v oblasti severozápadní Kolumbie. Místní domorodci se proto rozhodli druh zachránit a založili přírodní rezervaci, která poskytuje žábám i dalším druhům bezpečné útočiště. Populace pralesničky je však v současnosti vysoce ohrožena zemědělstvím, těžbou a ilegálním pěstováním koky v oblasti severozápadní Kolumbie. Místní domorodci se proto rozhodli druh zachránit a založili přírodní rezervaci, která poskytuje žábám i dalším druhům bezpečné útočiště.

Pralesnička strašná. Foto: Wikimedia Commons

Zdroj: WSC, Mongabay News

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…