Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Saúdská Arábie není jen zemí velbloudů. Místní ochránci zvířat sklízejí první úspěchy

Přímorožec arabský. Ilustrační foto: MathKnight, Wikimedia Commons

Saúdskou Arábii máme spojenou především se striktním vymáháním rigidních náboženských pravidel. Přibývá však také zákonů zabývajících se ochranou přírody. Plocha tamních rezervací narostla už na 14 procent rozlohy tohoto království, což napomáhá přežití ohrožených druhů, jako jsou arabský leopard a přímorožec, gazely, supi nebo dropové.

Ochrana přírody je v království Saúdů záležitostí až posledních tří dekád. Souvisí s ekonomickým rozvojem, který vedl ke zmenšování životního prostoru zvířat, jež jsou pro Arabský poloostrov typická. Cílem 15 přírodních rezervací je především zachovat jejich přirozený způsob života.

Gazela písková. Ilustrační foto: Ad meskens, Wikimedia Commons

Přímorožec arabský je antilopa dosahující výšky a délky až jeden a půl metru. Je typický svými dlouhými rohy a světle zbarvenou srstí. Živí se trávou, listy a kořínky a jeho unikátní zažívací soustava dokáže zpracovat téměř všechnu vodu, kterou potrava obsahuje. Saúdové spojili síly se sousedními Spojenými arabskými emiráty a zakázali jejich lov a pytláctví. Počty přímorožců díky tomu narostly na tisíc kusů.

V červnu loňského roku byla do přírodní rezervace Šar‘án vypuštěna první generace gazel odchovaných ve volné přírodě a brzy se k nim přidají také kozorožci núbijští, přímorožci arabští a gazely obecné i pískové. Na jejich adaptaci budou dohlížet členové nově založené Speciální jednotky pro environmentální bezpečnost. Ta má za úkol kontrolovat dodržování zákonů o ochraně přírody, především zabránit a trestat pytláctví, nelegální těžbu dřeva nebo znečišťování půdy a vody.

Levhart arabský. Ilustrační foto: יוסי אוד, Wikimedia Commons

Chceme zajistit udržitelnost a prosperitu přírodní rozmanitosti a přírodních stanovišť v této oblasti, což posílí zachování divoké přírody,“ sdělil ředitel speciální jednotky Ahmed al-Malkí portálu Arab News. Největší výzvou je zachování kriticky ohrožených arabských levhartů ve volné přírodě, kde jich podle odhadů žije jen dvě stě. Nejmenší levhart na světě je sice často chován v zajetí, ale do pouští a hor Arabského poloostrova se jej daří navrátit jen velmi pomalu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…