Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Gorily se vracejí do volné přírody. V Gabonu se narodilo první mládě rodičům převezeným ze zoo

Foto: The Aspinall Foundation

Zatímco matka mláděte Mayombé pochází z francouzské zoologické zahrady Beauval, otec je ze zoo Port Lympne v Británii. Oba spojil přesun do přírodní rezervace Batéké v Gabonu, kam je před dvěma lety chovatelé převezli. Nyní se dvojici narodil potomek, který je tak vůbec prvním gorilím mládětem narozeným ve volné přírodě rodičům odchovaným v zajetí.

Mládě, které je podle odhadů chovatelů staré asi dva týdny, je v pořádku a pevně se drží na břiše matky, což je pro tyto primáty obvyklé. Odborníci gorilí rodinu pečlivě sledují díky kamerám, které jsou nainstalované blízko místa, kam si chodí pro potravu.

Mládě se neustále drží matky. Foto: The Aspinall Foundation

Oba rodiče nově narozené gorily se do národního parku Batéké dostali už jako dospělí v roce 2019. Podle chovatelů se následně několik měsíců poznávali a učili se spolu žít. „Toto gorilí mládě, potomek naší samice Mayombe narozené v Beauvalu, představuje obrovský krok k celosvětové ochraně přírody, na který jsme nesmírně hrdí,“ uvedla pro server BBC Delphine Delord ze zoo Beauval.

Související články

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…