Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zaslouží si potlesk rybích ploutví. Ostravská zoo získala cenu za odchov v přírodě vyhubeného druhu

Jeleček teuchitlánský. Foto: se svolením Zoo Ostrava

Ocenění Bílý slon je udělováno za mimořádný chovatelský úspěch v českých a slovenských zoologických zahradách. Zoo Ostrava ho získala po sedmi letech za odchov vzácné mexické rybky jelečka teuchitlánského. Zahrada se tak pyšní už osmým titulem.

Soutěž Bílý slon se koná pravidelně od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 27. ročníku se přihlásilo 14 uchazečů z Unie českých a slovenských zoologických zahrad s celkem 41 významnými odchovy. Zoo Ostrava zabodovala nejen s rybím chovem, ale i s mládětem šimpanze hornoguinejského. Ten získal třetí místo mezi savci.

Mládě šimpanze hornoguinejského. Foto: se svolením Zoo Ostrava

Jeleček teuchitlánský je endemitem povodí řeky Ameca v Mexiku. Tato drobná kaprovitá ryba byla vědecky popsána až v roce 1986 s dodatkem, že od roku 1969 ji navzdory intenzivnímu výzkumu oblasti nikdo nespatřil. Vědci proto tento druh považovali za vyhubený. Následně se v roce 2001 dočkal znovuobjevení, v roce 2014 ale již nebyl ani po usilovném pátrání v přírodě nalezen.

Mezitím se však několik jedinců dostalo do univerzitních akvárií, kde se je podařilo rozmnožit. Pár jich našlo cestu i k soukromému chovateli v Evropě a několika dalším akvaristům, a dalo tak základ malé populaci v lidské péči. Díky mezinárodní podpoře byl tento druh úspěšně navrácen do jedné z původních lokalit v Río Teuchitlán, která je dlouhodobě pečlivě monitorována kvůli souběžně probíhajícímu vypouštění jiných vyhubených ryb.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Muzeum řeznictví, kávových mlýnků nebo tvarůžků. Jaká nejzajímavější muzea jsou v Česku?

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Duben byl měsícem císařských porodů. Na jejich úskalí upozorňuje nový projekt Císařovnám

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…