Seniorům v domovech důchodců by mělo nově pomoci speciální osvětlení simulující přirozený denní svit. Takzvané biodynamické světlo podporuje zdraví a dobrou náladu u lidí, kteří často kvůli snížené pohyblivosti tráví celé dny pouze pod umělým osvětlením a kvůli nespavosti navíc svítí i v noci.
Na problém se zaměřili vědci z Národního ústavu duševního zdraví, Českého vysokého učení technického v Praze a firmy Spectrasol ve světově unikátním experimentu. V domově seniorů v Berouně vyměnili běžné osvětlení za speciálně upravená denní, večerní a noční svítidla, která se spektrálním složením blíží přirozenému svitu.
„Klienti z pokojů s biodynamickým světlem se po deseti týdnech zlepšili v kognitivním výkonu a snížila se u nich míra denního pospávání. Sami uváděli zlepšení kvality spánku a nálady,“ uvedla v tiskové zprávě vědecká pracovnice Národního ústavu duševního zdraví Zdeňka Bendová.
Přirozené střídání světla a tmy řídí lidský biorytmus. Ten má na starosti spánek, imunitní systém, kognitivní funkce a metabolismus a je tak zcela zásadní pro naše zdraví. Biodynamické světlo je proto nadějí pro seniory, jejichž biorytmus je trvalým pobytem uvnitř poškozen.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…