Seniorům v domovech důchodců by mělo nově pomoci speciální osvětlení simulující přirozený denní svit. Takzvané biodynamické světlo podporuje zdraví a dobrou náladu u lidí, kteří často kvůli snížené pohyblivosti tráví celé dny pouze pod umělým osvětlením a kvůli nespavosti navíc svítí i v noci.
Na problém se zaměřili vědci z Národního ústavu duševního zdraví, Českého vysokého učení technického v Praze a firmy Spectrasol ve světově unikátním experimentu. V domově seniorů v Berouně vyměnili běžné osvětlení za speciálně upravená denní, večerní a noční svítidla, která se spektrálním složením blíží přirozenému svitu.
„Klienti z pokojů s biodynamickým světlem se po deseti týdnech zlepšili v kognitivním výkonu a snížila se u nich míra denního pospávání. Sami uváděli zlepšení kvality spánku a nálady,“ uvedla v tiskové zprávě vědecká pracovnice Národního ústavu duševního zdraví Zdeňka Bendová.
Přirozené střídání světla a tmy řídí lidský biorytmus. Ten má na starosti spánek, imunitní systém, kognitivní funkce a metabolismus a je tak zcela zásadní pro naše zdraví. Biodynamické světlo je proto nadějí pro seniory, jejichž biorytmus je trvalým pobytem uvnitř poškozen.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.