Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český experiment ukázal, jak pomocí světla zlepšit zdraví i náladu seniorům

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Seniorům v domovech důchodců by mělo nově pomoci speciální osvětlení simulující přirozený denní svit. Takzvané biodynamické světlo podporuje zdraví a dobrou náladu u lidí, kteří často kvůli snížené pohyblivosti tráví celé dny pouze pod umělým osvětlením a kvůli nespavosti navíc svítí i v noci.

Na problém se zaměřili vědci z Národního ústavu duševního zdraví, Českého vysokého učení technického v Praze a firmy Spectrasol ve světově unikátním experimentu. V domově seniorů v Berouně vyměnili běžné osvětlení za speciálně upravená denní, večerní a noční svítidla, která se spektrálním složením blíží přirozenému svitu.

Klienti z pokojů s biodynamickým světlem se po deseti týdnech zlepšili v kognitivním výkonu a snížila se u nich míra denního pospávání. Sami uváděli zlepšení kvality spánku a nálady,“ uvedla v tiskové zprávě vědecká pracovnice Národního ústavu duševního zdraví Zdeňka Bendová.

Přirozené střídání světla a tmy řídí lidský biorytmus. Ten má na starosti spánek, imunitní systém, kognitivní funkce a metabolismus a je tak zcela zásadní pro naše zdraví. Biodynamické světlo je proto nadějí pro seniory, jejichž biorytmus je trvalým pobytem uvnitř poškozen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.