Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český experiment ukázal, jak pomocí světla zlepšit zdraví i náladu seniorům

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Seniorům v domovech důchodců by mělo nově pomoci speciální osvětlení simulující přirozený denní svit. Takzvané biodynamické světlo podporuje zdraví a dobrou náladu u lidí, kteří často kvůli snížené pohyblivosti tráví celé dny pouze pod umělým osvětlením a kvůli nespavosti navíc svítí i v noci.

Na problém se zaměřili vědci z Národního ústavu duševního zdraví, Českého vysokého učení technického v Praze a firmy Spectrasol ve světově unikátním experimentu. V domově seniorů v Berouně vyměnili běžné osvětlení za speciálně upravená denní, večerní a noční svítidla, která se spektrálním složením blíží přirozenému svitu.

Klienti z pokojů s biodynamickým světlem se po deseti týdnech zlepšili v kognitivním výkonu a snížila se u nich míra denního pospávání. Sami uváděli zlepšení kvality spánku a nálady,“ uvedla v tiskové zprávě vědecká pracovnice Národního ústavu duševního zdraví Zdeňka Bendová.

Přirozené střídání světla a tmy řídí lidský biorytmus. Ten má na starosti spánek, imunitní systém, kognitivní funkce a metabolismus a je tak zcela zásadní pro naše zdraví. Biodynamické světlo je proto nadějí pro seniory, jejichž biorytmus je trvalým pobytem uvnitř poškozen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.