Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I zvířata mohou mít sny. Vědci si toho všimli u chobotnic

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Odborníci z Okinawského institutu pro vědu a technologie v Japonsku informovali o převratném zjištění, ke kterému dospěli během svého bádání. Přišli na to, že změna barvy kůže u chobotnice může znamenat, že sní, informoval server Ekolist.

Předpokládá se, že chobotnice procházejí dvěma různými fázemi spánku: tzv. tichým spánkem a aktivním spánkem, z nichž druhý jmenovaný zahrnuje záškuby částí těla a rychlé změny ve struktuře a vzorování kůže. Druhá fáze spánku vykazuje blízkou podobnost se spánkovou fázi REM, která je známá od obratlovců včetně lidí. Právě ve fázi REM přicházejí sny.

Podle profesora Sama Reitera, hlavního autora výzkumu, výsledky tvrzení, že by chobotnice mohly mít sny, zcela neprokázaly. Získané indicie však poukazují na to, že tomu tak je. Výzkumníci totiž sledovali 29 chobotnic nočního druhu Octopus laqueus a odhalili, jak během denního světa tito tvorové zavírali oči a zaujímali klidovou polohu spojenou se spánkem. Každých zhruba 60 minut přitom u zvířat probíhaly rychlé změny barvy kůže, které trvaly asi minutu. Měnila se také rychlost dýchání a stejně tak i pohyby očí a těla. Když vědci poklepali na nádrž, mohli sledovat, jak zvířata reagují. Zjistili, že chobotnice vykazují různé reakce v závislosti na tom, jestli jsou vzhůru, nebo zda jsou v klidné či aktivní fázi spánku. Všechno tedy poukazuje na to, že by chobotnice mohly mít sny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…