Trápí vás, že nedokážete vstát spolu s prvním zazvoněním budíku? Podle mnohých jde o zlozvyk, buďte ale bez obav – vědci tvrdí, že v některých ohledech odkládané vstávání prospívá. Informuje o tom magazín 100+1.
Studie psycholožky Tiny Sundelin, která byla nedávno zveřejněná v magazínu Journal of Sleep Research, ukázala, že posouvání budíku může pomoci s přechodem z hluboké fáze spánku do lehčí. Pokud se vzbudíme rychle, může se stát, že se cítíme zmatení a dezorientovaní. Ve spánku se střídají dvě fáze – REM fáze (lehký spánek, ze kterého se snadno probereme) a NREM fáze (hluboký, ve kterém se nám zdají sny). Výzkum ukázal, že ti, kteří ráno budík odkládají, mají v těle po probuzení vyšší hladinu kortizolu. Ten je důležitý pro ranní start a podílí se na pocitu bdělosti. Jejich mozek začíná s produkcí kortizolu dříve v reakci na očekávané buzení. Odkládání budíku tak má i své výhody.
Ideální přitom je, pokud odkládání budíku netrvá déle než 20 až 30 minut. Tato doba je dostatečně dlouhá na to, abychom se dostali z hluboké fáze a zároveň neovlivní energii a náladu během dne. Delší doba přispání si už není doporučovaná – hrozí totiž, že se během ní dostaneme opět do hluboké fáze. Pokud se ráno necítíte odpočatí, řešením je chodit spát dříve. Z hlediska přirozeného biorytmu těla se doporučuje usínat kolem 22. hodiny.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…