Porucha spánku s názvem obstrukční spánková apnoe se vyznačuje opakovanými epizodami částečné nebo úplné obstrukce horních cest dýchacích během spánku. Celosvětově postihuje téměř jednu miliardu lidí a často vede k nadměrné denní spavosti. Vědci nyní přišli na to, co by mohlo pomoci, informoval server Earth a odborný časopis Annals of Internal Medicine.
Lékař interní medicíny na McMaster University v Kanadě provedl se svým týmem studii, ve které hledali nejlepší způsoby léčby této spavé nemoci. Provedli proto analýzu 14 klinických studií léků proti únavě zahrnujících 3 085 účastníků a zkoumali rovněž další data z několika databází. Došli přitom k závěru, že lék solriamfetol, což je selektivní inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a norepinefrinu, který pomáhá podporovat bdělost, je nejúčinnějším lékem na tuto chorobu.
Tento lék však může zvyšovat krevní tlak, což může být pro jedince trpící obstrukční spánkovou apnoe poměrně riskantní, protože mnoho z nich má kardiovaskulární problémy. Někteří z těchto pacientů by tedy možná mohli více těžit z jiných léků proti únavě, jako je armodafinil-modafinil a pitolisant.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…