Během rekordních tří měsíců vymysleli vědci z ČVUT v Praze způsob, jak spolehlivě sterilizovat nejen roušky. Nový filtrační materiál je kromě ochrany dýchacích cest vhodný i pro klimatizace a ventilace budov a dopravních prostředků. Řešení nabídne tedy například i na lodích nebo v letadlech.
Filtr z nanotextilie stačí vložit mezi dvě vrstvy vodivé uhlíkové tkaniny, která díky systému elektrod filtrační materiál zahřívá. Podle potřeby dosahuje až 100 stupňů Celsia. „Poslední publikované poznatky o viru COVID-19 ukazují, že k jeho eliminaci stačí ohřev struktur na 92 stupňů Celsia po dobu 15 minut,“ uvedl řešitel projektu Lukáš Vojtěch.
Elektrický proud tedy látku spolehlivě zbaví mikroorganismů a filtr je možné znovu použít. Univerzita si koncept filtru nechala patentovat a nyní hledá partnery pro jeho zavedení do výroby.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…